Ko perina «melnā balzama pudeļu tēvs» RTU Silikātu materiālu institūtā?

26. oktobris, 2010

Ko jaunu perina «melnā balzama pudeļu tēvs» - asociētais profesors Visvaldis Švinka, docente Ruta Švinka un viņu komanda RTU Silikātu materiālu institūtā? To varēs noskaidrot 27. oktobra LNT raidījumā «Tautas balss» plkst. 19.15.

26.10.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=qcBcigaPcgY}

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Silikātu materiālu institūta pētnieki Ruta un Visvaldis Švinkas ir viens no prominentākajiem universitātes zinātnieku pāriem. Vīrs un sieva, kas visu profesionālo dzīvi ir pavadījuši kopā. Vienā laboratorijā viņi pirmie pasaulē ir radījuši savu mūža darbu: lielporu keramiku. «Keramika ir sen zināma un poras – vai nu mazāk, vai vairāk – ir jebkurā keramikas izstrādājumā,  bet mūsu ideja ir tāda: ar iniciētu mākslīgu poru veidošanos panākam fizikāli ķīmisku efektu,» stāsta V. Švinka.

Divu Eiropas patentu līdzautori, trīs Latvijas patentu autori – dzīvesbiedri Švinkas turpina strādāt, lai attīstītu vairāk nekā 1700 grādu karstumā apdedzinātās, ļoti izturīgās keramikas specifikās īpašības. Švinku izgudrotā industriālām vajadzībām, piemēram, krāšņu sienu izolācijai domātā porainā keramika tiek ražota Vācijā.

Visvaldis Švinka savā diplomdarbā savulaik ir izstrādājis Latvijas Balzama pudeļu sastāvu. Tieši viņš ir autors mums visiem pazīstamajiem brūnajiem traukiem, ko no 60. gadu beigām līdz pavisam nesenai pagātnei ražoja Latvijā.

RTU Informācijas centrs

26. oktobris, 2010 plkst. 12:10