Jirki Katainens: «2020. gadā Somija būs TOP valsts pasaulē izglītības jomā»

16. septembris, 2011

Piektdien, 16. septembrī, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) notika Somijas Ministru prezidenta Jirki Katainena publiskā lekcija «Zināšanas un talanti – Somijas pieredze, Latvijas iespējas», kurā premjers stāstīja par Somijas pieredzi izglītības attīstībā. Pasākumā, kuru vadīja RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, piedalījās arī Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

Skatīt galeriju

somijas_premjerministrs_rtu.jpgJirki Katainens savu lekciju sāka ar vārdiem: «Ja jums nav kur likt naudu, novirziet to izglītībai un zinātnei.» Viņš turpināja ar ieskatu pagājušā gadsimta 70. gados, kad Somija sāka nopietnas reformas izglītības jomā. Somijas Ministru prezidents pastāstīja par izglītības infrastruktūras attīstību valstī. Somija savulaik ieguldīja nopietnus līdzekļus zinātniskajā pētniecībā un vienlaikus izveidoja tādu nodokļu sistēmu, kas stimulē pētniecības attīstību. Ievērojami līdzekļi joprojāmtiek investēti arī tam, lai cilvēki ar īpašām vajadzībām varētu iegūt augstas kvalitātes izglītību.

J. Katainens uzskata, ka augstākajai izglītībai ir jābūt valsts finansētai, kā tas ir Somijā. Smaids uz lūpām pavadīja viņa nākamo teikumu: «Tāpēc jūs visi esat laipni aicināti Somijā, lai iegūtu augstāko izglītību.»

J. Katainens pauda pārliecību, ka Somija 2020. gadā būs labākā vieta pasaulē, kur iegūt izglītību. Lekcijas noslēgumā viņš izteica atzinību Latvijai par to, ka tā veiksmīgi cīnījusies ar ekonomisko šoku.

Savukārt Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis izteica pateicību J. Katainenam par interesanto lekciju. V. Dombrovskis atzina, ka Somijas izglītības sistēma ir viena no labākajām pasaulē.  Viņš piebilda, ka Latvijai vēl jāstrādā pie tā, lai izglītība un industrija būtu vienotas.

Pasākuma noslēgumā bija iespējams uzdot jautājumus abu valstu premjerministriem. J. Katainens, jautāts par attieksmi pret atteikšanos no valsts finansētām studiju vietām, teica: «Ideja par maksas augstāko izglītību Somijā nozīmētu politisko pašnāvību.»

RTU Informācijas centrs

16. septembris, 2011 plkst. 16:51