Jauns zinātniskais aprīkojums RTU palīdzēs attīstīt optisko sensoru un fotonikas mikročipu tehnoloģijas

3. janvāris
.
.
.
«Optisko sakaru sistēmu pamatā ir ātrdarbīgas optiskās šķiedras infrastruktūra, kurai svarīgi veikt kvalitatīvu, precīzu un ātru pārraidīto un uztverto optisko signālu apstrādi un analīzi,» norāda RTU Telekomunikāciju institūta pētnieks Jānis Braunfelds. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Lai attīstītu nākamās paaudzes optisko sensoru un fotonikas mikročipu tehnoloģijas, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) Telekomunikāciju institūta Sakaru sistēmu tehnoloģiju izpētes centrs ar SIA «Mikrotīkls» atbalstu iegādājies jaunu augstas izšķirtspējas optiskā spektra analizatoru. 

«Optisko sakaru sistēmu pamatā ir ātrdarbīgas optiskās šķiedras infrastruktūra, kurai svarīgi veikt kvalitatīvu, precīzu un ātru pārraidīto un uztverto optisko signālu apstrādi un analīzi,» norāda Telekomunikāciju institūta pētnieks Jānis Braunfelds. Viņš attīsta daudzfunkcionālas šķiedru optisko sensoru sistēmas dažādiem lietojumiem, piemēram, ceļu kvalitātes vai ēku un objektu stāvokļa uzraudzībai. 

Jaunais augstas izšķirtspējas optiskā spektra analizators ļauj nodrošināt dažādu komponenšu, piemēram, platjoslas lāzera diožu, lāzera avotu, un sensoru, piemēram, šķiedras Brega režģa sensoru, ko bieži savos pētījumos izmanto RTU zinātnieki, kā arī optisko čipu, pasīvo optisko komponenšu un citu elementu pārvades raksturlīkņu mērījumus. Turklāt, kā norāda J. Braunfelds, iekārta ļauj saglabāt, apstrādāt un analizēt mērījumu rezultātus digitālā veidā. Tas ļoti atvieglo mērījumu analīzi, viņš piebilst, vienlaikus uz ekrāna demonstrējot vairākas raksturlīknes, kas uzskatāmi parāda izmaiņas mērījumos. 

«Paši sensorus mēs neražojam, taču mēs tos modelējam, un pēc mūsu tehniskajiem parametriem tie tiek ražoti. Lai pārbaudītu, vai sensori precīzi atbilst visām tehniskajā specifikācijā noteiktajiem parametriem, mums nepieciešams tos testēt. Tam nepieciešams spektra analizators. Tas ir neaizvietojams arī sensoru kalibrēšanā,» uzskaita J. Braunfelds. Iekārtas lietojums ir ļoti plašs – gan optisko sensoru risinājumos, gan optisko frekvenču ķemmes ģeneratoru izstrādē, jaunu un uzlabotu modulācijas formātu analīzē šķiedru optisko sakaru sistēmām, optiskā signāla trokšņa attiecības novērtēšanā, signāla joslas platuma novērtējumā, mikročipu, nanofotonikas risinājumos utt. «Faktiski tas nepieciešams visos pētījumu virzienos, ko šeit attīstām,» viņš saka. RTU DITEF zinātnieki gan starptautiskajā akadēmiskajā, gan uzņēmējdarbības vidē sev pievērsuši uzmanību ar veikumu fotonikas mikročipu tehnoloģiju attīstībā. Šogad vien viņi sasnieguši vairākus pasaules rekordus Datu centru starpsavienojumu tehnoloģijās, izmantojot silīcija fotonikas čipus, un lolo ieceres par čipu testēšanas un dizainēšanas laboratorijas, bet pēcāk arī mikročipu iepakošanas un prototipēšanas centra izveidi RTU.

Salīdzinot ar iepriekš izmantoto iekārtu, ko J. Braunfelds nodēvē par «laboratorijas vectēvu», šī ir ar 250 reižu augstāku izšķirtspēju. Citām pētniecības organizācijām vai uzņēmumiem Latvijā šobrīd tādas nav. Tādēļ Telekomunikāciju institūts aicina gan RTU zinātniekus, gan citu institūtu un uzņēmumu pārstāvjus sadarboties un veikt augstas precizitātes mērījumus jaunu produktu vai pētījumu attīstībā. 

Līdztekus augsta līmeņa pētniecībai un sadarbības stiprināšanai ar industriju jaunā iekārta paver arī iespēju studentiem gūt un attīstīt nepieciešamas prasmes, izstrādāt noslēguma darbus. Savukārt institūts iegūst vēl vienu priekšrocību vietējo un starptautisko studentu, kā arī pēcdoktorantūras pētnieku piesaistē. 

Šī ir jau otrā reize, kad RTU Telekomunikāciju institūta Sakaru sistēmu tehnoloģiju izpētes centrs papildinājis zinātnisko aprīkojumu ar SIA «Mikrotīkls» atbalstu. Iepriekš tika iegādāta multifunkcionāla programmējama specializētā optisko šķiedru metināšanas iekārta, kas, kā saka zinātnieki, ir viena no visvairāk lietotajām mūsdienu telekomunikāciju iekārtām. To pārsvarā izmanto divu optisko šķiedru galu sakausēšanā vai optisko elementu izveidē. Arī šo iekārtu aicināti izmantot gan citi RTU, gan citu pētniecības organizāciju un uzņēmumi pārstāvji. 

J. Braunfelds neslēpj gandarījumu par SIA «Mikrotīkls» atbalstu laboratorijai, jo Latvijas zinātnē trūkst finanšu instrumentu, ar kuru palīdzību modernizēt zinātnisko aparatūru.

SIA «Mikrotīkls» kopš 2017. gada ir RTU Attīstības fonda sadarbības partneris. Šo gadu laikā uzņēmums ziedojis vairāk nekā 3,25 miljonus eiro RTU laboratoriju modernizācijai, infrastruktūras uzlabošanai un iekārtu iegādei. 

RTU Sakaru sistēmu tehnoloģiju izpētes centrs ar SIA «Mikrotīkls» atbalstu iegādājas jaunu augstas izšķirtspējas optiskā spektra analizatoru

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

3. janvāris plkst. 15:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi