Jauno fiziķu skola braucienam uz CERN izvirza divus RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēnus

30. jūnijs, 2023
.
.
.
Jauno fiziķu skolas vadītāja Agnese Spustaka (pirmā no kreisās), RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni Līva Eglīte un Reinis Survila, CERN Nacionālā kontaktpunkta pārstāve Gundega Selga Horste

Jauno fiziķu skolas dalībnieki, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolas 10. klases skolēni Līva Eglīte un Reinis Survila, jūlija sākumā dosies vizītē uz Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), jo aizvadītajā mācību gadā Jauno fiziķu skolā ir vislabāk parādījuši savas zināšanas, nopelnot braucienu uz šo globāli nozīmīgo zinātnes centru Šveicē. 

Iespēju apmeklēt CERN skolēniem piedāvā Jauno fiziķu skola sadarbībā ar CERN Nacionālo kontaktpunktu Latvijā (CERN NKP), kura mērķis ir koordinēta Latvijas dalība CERN asociētās dalībvalsts statusā, kā arī Latvijas kļūšana par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. Lai tas notiktu, Latvijai ir svarīgi audzināt jaunos fiziķus un paātrinātāju tehnoloģiju speciālistus, kas ilgtermiņā spēs sadarboties ar CERN.

2022./2023. mācību gada noslēgumā iespēja aizbraukt uz CERN Jauno fiziķu skolas dalībniekiem ir pirmoreiz. Gada laikā viņiem, Jauno fiziķu skolas nodarbībās savstarpēji sacenšoties, bija jāparāda savas zināšanas fizikā, un labākie šajā ziņā izrādījās Līva Eglīte un Reinis Survila. Viņiem Šveicē būs iespēja iepazīties ar CERN laboratorijām un satikt Latvijas zinātniekus, kuri ikdienā strādā CERN, piedaloties nozīmīgos eksperimentos, kā arī Latvijas Universitātes un RTU kopējās doktorantūras studiju programmas «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» studentus, kuri savu promocijas darbu pētījumus izstrādā CERN. 

Pirms tam, 2022. gada septembrī, CERN strādājošie Latvijas zinātnieki un studenti viesojās Jauno fiziķu skolā un dalījās gan personiskajā pieredzē, kā nokļuvuši CERN, gan arī stāstīja par savu darbu un pētījumiem. 

Uz CERN Jauno fiziķu skolas dalībnieki dosies ar lidsabiedrības «airBaltic» atbalstu. «Izglītota jaunā paaudze ir attīstītas un konkurētspējīgas nākotnes valsts, uzņēmumu un dažādu organizāciju veiksmīgas darbības priekšnoteikums, turklāt fizika ir arī viena no galvenajām disciplīnām, ko augstā līmenī jāpārzina dažādu jomu aviācijas speciālistiem. «airBaltic» lepojas ar Latvijas skolēnu mācību rezultātiem, tāpēc ir gandarījums sniegt jauniešiem praktisku atbalstu ceļā uz starptautisku pieredzi un panākumiem,» saka «airBaltic» prezidents un izpilddirektors Martins Gauss. 

Jauno Fiziķu skola pateicas «airBaltic» un CERN NKP par iespēju jauniešiem apmeklēt  vērienīgo daļiņu laboratoriju, lai kopā varētu popularizēt STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) mācību priekšmetus, kā arī veicinātu jauniešu iesaisti dabaszinātnēs, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā. 

Jauno fiziķu skola jau trīspadsmit sezonas visa mācību gada garumā organizē vidusskolēniem populārzinātniskas lekcijas par fiziku un citām STEM jomām. 
 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

30. jūnijs, 2023 plkst. 13:31

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi