Jau otro gadu vidusskolēni RTU padziļināti apgūs ķīmiju un fiziku

7. septembris, 2023
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Katru ceturtdienu uz Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) kā uz skolu dosies astoņdesmit vairāku Latvijas skolu skolēni, kuri nolēmuši padziļināti mācīties fiziku un ķīmiju un kuru skolas šo priekšmetu mācības nevar nodrošināt augstākajā līmenī. Tāpēc RTU skolām nāk palīgā un jau otro gadu sadarbībā ar attiecīgajām mācību iestādēm un pašvaldībām organizē kursu «Fizika II» un «Ķīmija II» apguvi RTU. 

«Zināšanas jums dosim tik daudz, cik spēsit paņemt, un pat vēl vairāk,» uzrunājot divpadsmitklasniekus, kuri RTU mācīsies «Ķīmiju II», sacīja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) dekāna vietniece studiju un zinātnes jomā Ieva Jaunzeme. Viņas pārstāvētā fakultāte organizē padziļināto kursu apguvi, savukārt ar Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas (LAĶĪFA) un vairāku uzņēmumu finansiālu atbalstu ir izstrādāti «Ķīmijas II» mācību materiāli un saturs. Iespēja vēl vidusskolas laikā iepazīt universitātes vidi, mācīties pie augstskolas mācībspēkiem un strādāt laboratorijās, kādu nav skolā, ir ieguvumi, ko vidusskolēniem sniedz padziļināto kursu apgūšana RTU. 

Šogad RTU mācīsies skolēni no Ādažiem, Kuldīgas, Ulbrokas, Ķekavas, Rīgas, Ikšķiles un Kokneses. Luīze Elizabete Persidska no Ķekavas vidusskolas vēl īsti nav izlēmusi, vai pēc vidusskolas beigšanas studēs medicīnu, vai ķīmiju, taču, lai ko arī izvēlēsies, skaidrs, ka vidusskolā ir jāapgūst ķīmija augstākajā līmenī, ko pašu skolā resursu trūkuma dēļ nav iespējams izdarīt. Arī vairāki Luīzes Elizabetes skolasbiedri stāsta, ka viņu sapnis ir medicīnas un veterinārmedicīnas studijas, taču vienlaikus daži no viņiem atzīst, ka pēc 9. klases nav viegli izvēlēties tā dēvētos padziļināto mācību priekšmetu «grozus», jo daļa pamatskolēnu vēl nezina, kādā jomā veidos savu nākotnes karjeru. Kate Kondratjeva no Ķekavas vidusskolas stāsta, ka sākotnēji izvēlējusies mācīties dizainu, bet pēc 10. klases sapratusi, ka tomēr viņai būs nepieciešamas ķīmijas zināšanas, tāpēc savu priekšmetu «grozu» mainījusi un tagad mācās ķīmiju. 

Padziļināti ķīmiju šogad RTU mācīsies 35 skolēni, savukārt fiziku – 45. Ķīmijas skolēni jau pirmajā nodarbību dienā pildīja testu, lai mācībspēki saprastu viņu zināšanu līmeni. Fiziķiem tas vēl priekšā. Taču tie vidusskolēni, kas padziļinātos priekšmetus RTU mācījās pērn, atzīst, viegli nav. 

«Bija grūti, un bija jāmācās,» saka Anastasija Blaževiča, kura pagājušajā gadā mācīties «Ķīmiju II» uz RTU brauca no Ādažu vidusskolas. Šajā septembrī viņa uzsākusi studijas RTU MLĶF 1. kursā programmā «Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija». Tieši mācības RTU viņai likusi krasi mainīt domas par iecerēto nākotnes karjeru un no plānotajām medicīnas studijām pievērsties ķīmijai. «Atnācu būtībā ar nulles zināšanām ķīmijā un nezināju, ka ķīmija var būt tik interesanta,» saka Anastasija, kura, vidusskolu beidzot, kārtojusi centralizēto eksāmenu ķīmijā, iegūstot vairāk nekā 80% vērtējumu. 

Mācoties RTU, Anastasija izstrādājusi arī zinātniskās pētniecības darbu «Linariofilēna B sintēze no β-kariofilēna oksīda», jo RTU skolēniem piedāvā arī kursu «Projekta darbs», kurā RTU vai tās partnerorganizāciju zinātnieku vadībā var spert pirmos soļus zinātnē. Anastasija par savu darbu, ko vadīja Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieks Georgijs Stakanovs, starptautiskajā olimpiādē «Genius» ASV ieguva II pakāpes diplomu. Pētnieciskais darbs jaunietei radījis pārliecību, ka viņa savu karjeru vēlas saistīt ar farmāciju – jaunu zāļvielu sintezēšanu. 

Arī vairāki citi jaunieši, kuri pērnajā mācību gadā RTU apguva padziļināto ķīmiju un fiziku, šogad ir kļuvuši par RTU studentiem un mācās gan ķīmiju, gan medicīnas inženieriju un fiziku, gan arī vēl citas inženierzinātnes.

RTU palīdz skolām stiprināt skolēnu zināšanas fizikā un ķīmijā, jo uzskata, ka jauniešus nepieciešams mērķtiecīgi motivēt apgūt eksaktās zinātnes un šajā procesā jāiesaistās arī universitātēm. Šādu universitātes iesaisti mācību procesā pieļauj Ministru kabineta noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem, paredzot, ka skola var iesaistīt augstākās izglītības iestādes, lai nodrošinātu plānoto rezultātu sasniegšanu vai kursu apgūšanu.

Divpadsmitklasnieki RTU jau otro gadu sāk mācīties padziļinātos kursus «Fizika II» un «Ķīmija II»

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. septembris, 2023 plkst. 17:05

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi