Iznācis žurnāla «Innovation» rudens/ziemas numurs

28. novembris, 2018

Iznācis Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) izdotā žurnāla zinātniekiem un uzņēmējiem par tehnoloģiju pārnesi «Innovation» jaunais numurs.

Žurnāls piedāvā iepazīsties ar vairāku RTU zinātnieku veikumu. Par to, kā pasaulei arvien dziļāk slīkstot plastmasas atkritumos, RTU zinātnieki piedāvā termoiepakojumu ražot no nenovērtētā, bet Latvijā ļoti plaši pieejamā mežizstrādes atlikumprodukta skuju koku zaleņa – smalkiem skuju koku zariņiem, stāsta Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošā pētniece Indra Muižniece. Savukārt par to, kā nepietiekami ventilētas telpas pazemina indivīda produktivitāti, kas ilgtermiņā var apdraudēt ekonomikas izaugsmi, iepazīstinot ar RTU zinātnieku ideju ēku energoefektivitātes-iekštelpu gaisa kvalitātes-termālā komforta dilemmas risināšanai, informē RTU Vides aizsardzības un siltumu sistēmas institūta profesore Andra Blumberga.

«Praktiskā zinātne ir tā, kas vajadzīga Latvijai, tas gan nenozīmē, ka fundamentālā zinātne kaut kur pazudīs. Šis aspekts – kur manas zināšanas varēs pielietot praktiski – jaunajiem zinātniekiem ir ļoti būtisks. Iespēja piepildīt sapni – radīt kaut ko reālu, kas noder daudziem – tas aizrauj. Kad sāku studēt, man likās neticami, ka es varētu radīt materiālu, ko patiešām varēs izmantot cilvēku ārstēšanā. Tiešām to varēs izdarīt? Tagad es zinu - jā, tas ir iespējams,» ar pārliecību saka RTU Vispārīgās ķīmijas tehnoloģiju institūta vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne. Viņa ir viena no trim zinātniecēm, kura ar žurnāla starpniecību ļauj ieskatīties Latvijas jauno zinātnieku pasaulē.

Žurnālā lasāms arī par Latvijas Universitātes zinātnieku un starptautisko partneru no farmācijas uzņēmuma Roche, tehnoloģiju milža Microsoft veselības segmenta un gēnu pētniecības uzņēmuma BGI pētījumiem genoma un lielo datu izmantošanas iespējām medicīnā un veselības aprūpē, kā arī par to, kāda loma inovatīvu ideju radīšanā ir hakatoniem un kā, veidojoties ciešākai zinātnieku un biznesa sadarbībai un spēcīgākai jaunuzņēmumu ekosistēmai Latvijā, priekšplānā izvirzās jautājums par stratēģisku intelektuālā īpašuma aizsardzību. Tāpat kā iepriekšējos žurnāla «Innovation» numuros, arī šajā lasāmas iedvesmojošas un tehnoloģijās balstītas jaunuzņēmumu idejas, kas jau piesaistījušas pasaules interesi.

Savukārt lielajā intervijā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts mudina aizdomāties par zinātnes un zinātnieku izšķiroši svarīgo lomu laikmetā, kad piedzīvojam lielāko informācijas patēriņa paradumu maiņu cilvēces vēsturē. «Tāpat kā tiltu nevar uzbūvēt uz iedomu fizikas pamatiem, arī sabiedrības diskusiju nevar balstīt uz iedomu faktiem, bet šobrīd tas notiek – faktus arvien biežāk nomaina emocijas. Kuram vēl, ja ne zinātniekam ir jāspēj pateikt, ka fakts joprojām ir svarīgs?» viņš jautā.

Žurnālu «Innovation» izdod RTU un LIAA ar mērķi parādīt zinātnisko atklājumu komercializācijas veiksmes stāstus, izpētīt pētnieku un uzņēmumu vēlēšanos un spēju sarunāties, iedvesmot sadarbībai tos, kuri līdz šim ir baidījušies. Žurnāla saturs ir populārzinātnisks, piedāvājot arī analītiskus materiālus par komercializācijas problēmām, politiku, kas ietekmē komercializācijas un tautsaimniecības attīstību, inovāciju lomu dažādu nozaru attīstībā, atbalsta mehānismiem zinātnisko tehnoloģiju pārnesei, jaunuzņēmumu vides veidošanu un stiprināšanu. Tiek pievērsta uzmanība arī dažādām abpusēji iniciētām sadarbības formām, kā arī caur personības prizmu parādīti cilvēki, kuri aktīvi līdzdarbojas inovāciju un sadarbības veicināšanā.

Žurnāls pieejams latviešu un angļu valodā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

28. novembris, 2018 plkst. 12:35