Itālijas vēstnieks Latvijā iepazīstas ar RTU studiju un zinātnes aktivitātēm

26. aprīlis, 2021
Itālijas vēstniekam Stefano Taliani de Marchio, viesojoties RTU, bija iespēja izmēģināt liela kustību diapazona robotizēto simulatoru, kura darbības principus viņam izskaidroja RTU zinātnieks Armands Šenfelds. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

23. aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā darba vizītē ieradās Itālijas vēstnieks Latvijā Stefano Taliani de Marchio, lai gūtu dziļāku priekšstatu par RTU infrastruktūras attīstību, tehnisko nodrošinājumu, kā arī tiktos ar studentiem no Itālijas un RTU pārstāvjiem, kuri aktīvi īsteno ar studijām un zinātni saistītas aktivitātes sadarbībā ar Itālijas augstākās izglītības iestādēm.

Vizītes laikā būtiska nozīme tika piešķirta RTU Starptautiskās sadarbības un ārzemju studentu departamenta (SSĀSD) un Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta izveidotās starptautiskās vasaras skolas «Nonlinear Life» attīstībai. Vasaras skola pirmoreiz notika 2019. gadā Triestē, RTU sadarbojoties ar Triestes Universitāti, savukārt šovasar no 26. līdz 29. jūlijam tā norisināsies tiešsaistē sadarbībā ar Bergamo Universitāti. Iecerēts, ka 2022. gada vasarā vasaras skola norisināsies Bergamo.

Vēstnieks tikās arī ar RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (EVIF VASSI) profesoriem Itālijas pilsoņiem Francesco Romagnoli un Claudio Rochas. Viņi iepazīstināja vēstnieku ar institūta darbības virzieniem, īpaši akcentējot tā aktīvo sadarbību ar partnerinstitūcijām Itālijā starptautisku projektu īstenošanā, studentu prakses nodrošināšanā un kopīgā gala darbu izstrādē.

F. Romagnoli atzina, ka VASSI un SSĀSD veiksmīgas sadarbības rezultātā tiek veicināta nākamās pētnieku paaudzes piesaiste no Itālijas. Tas ilgtermiņā dos ieguldījumu Latvijas zinātnes attīstībā. Maijā Rīgā plāno ierasties Insubrijas Universitātes absolvents, kurš tiks iesaistīts starptautisku zinātnisku projektu īstenošanā, vienlaikus sākot pieteikšanās procesu doktorantūras studijām RTU. Minētais students maģistra studiju laikā divas reizes ir īstenojis Erasmus+ programmas mobilitāti RTU, izstrādājot kopīgu maģistra darbu un zinātnisko publikāciju sadarbībā ar F. Romagnoli. Līdzīgi notiek RTU sadarbība arī ar citām Itālijas universitātēm, piemēram, Ankonas Universitāti, Milānas–Bikokas Universitāti, Brešas Universitāti, Perudžas Universitāti, Turīnas Politehnikumu, Romas Universitāti «La Sapienza».

Stefano Taliani de Marchio apmeklēja EVIF un Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti, tiekoties arī ar abu fakultāšu dekāniem profesoru Oskaru Krievu un profesoru Jurģi Poriņu, kā arī Laboratoriju māju un Antropometrijas laboratoriju. Vēstnieks tika informēts par RTU sasniegto sadarbībā ar industriju, kā arī guva ieskatu universitātes tehniskajā nodrošinājumā, ko izmanto studiju procesā un starptautisku pētniecības projektu īstenošanā.

Iespējams, jau drīzumā RTU studenti un darbinieki varēs apgūt itāļu valodu un kultūru. Tā tiks veicināta interese par Itāliju kā Erasmus+ programmas studiju un pieredzes apmaiņas galamērķi un sabiedroto kopīgu zinātnisku projektu un kultūras pasākumu īstenošanā. Lai kursus varētu noorganizēt, SSĀSD ir sagatavojis un iesniedzis pieteikumu Itālijas Ārlietu un starptautiskās sadarbības ministrijai itāļu valodas kursu izveides nepieciešamā finansējuma saņemšanai. Darba vizītes laikā Stefano Taliani de Marchio, RTU rektora vietnieks starptautiskajā akadēmiskajā sadarbībā un ārzemju studentu apmācībā Igors Tipāns un SSĀSD projekta vadītājs Ēriks Badamšins pārrunāja jautājumus, kas saistīti ar iespējamo itāļu valodas apguves kursu izveidi RTU.

Savukārt vizītes noslēgumā Ķīpsalas Kolonādē vēstnieks, A. Tipāns, F. Romagnoli un Ē. Badamšins tikās ar Itālijas studentiem, kuri patlaban īsteno Erasmus+ programmas mobilitāti vai uzņemti RTU īstenotajās pilna laika studiju programmās angļu valodā.

Itālijas vēstnieka Latvijā darba vizīte Ķīpsalā bija turpinājums 2020. gada februārī notikušajai iepazīšanās vizītei RTU, tiekoties ar universitātes rektoru Leonīdu Ribicki, un šā gada martā aizvadītajai diskusijai starp Stefano Taliani de Marchio, I. Tipānu un Ē. Badamšinu.

RTU ir noslēgti 25 sadarbības līgumi ar Itālijas augstskolām, un aktīvā sadarbība ir veicinājusi Itālijas studentu skaita pieaugumu RTU – no 2019. gada 1. oktobra līdz 2020. gada 1. oktobrim RTU uzņēmusi 51 studentu no Itālijas.

Itālijas vēstnieka Latvijā darba vizītes laikā RTU tika ievēroti valstī noteiktie ar Covid-19 saistītie ierobežojumi.

Itālijas vēstnieka vizīte RTU

RTU Sabiedrisko attiecību departaments