Ilggadējais RTU tautas deju ansambļa «Vektors» vadītājs Uldis Šteins: «Ņūtona likumus neviens vēl nav atcēlis!»

26. aprīlis, 2019
Uldis Šteins, 2015. gadā atvadoties no «Vektora». Foto: RTU Kultūras centrs

«Visu, kas saistīts ar dejošanu, viņš darījis no darba brīvajā laikā. Tāpēc Dejas balva, ko viņam par mūža ieguldījumu dejas mākslā 29. aprīlī pasniegs Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, viņaprāt, ir apbalvojums mākslinieciskajai pašdarbībai, amatiermākslai, kas veido personības un apliecina tautas talantīgumu. Izrādās, arī tur nepieciešama matemātiķa domāšanā,» tā 26. aprīļa žurnālā «Sestdiena» pieteikta intervija ar Uldi Šteinu, kurš 55 gadus vadījis Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) tautas deju ansambli «Vektors»

Inženieri un matemātika māca atrisināt uzdevumu un nonākt pie rezultāta, uzsver U. Šteins. Turklāt matemātika iemāca izvēlēties pareizo paņēmienu, tas ir – pareizo formulu. «Nav jau skunste pēc formulas izrēķināt, bet ir skunste atrast pareizo formulu. Tas ir – atrast pareizo paņēmienu kopumu un vajadzīgos līdzekļus, lai sasniegtu mērķi,» saka par dejas inženieri dēvētais U. Šteins, kurš pats pēc profesijas ir inženieris un visu mūžu nostrādājis Rīgas kinostudijā – no iekārtu inženiera līdz direktoram.

«Vektora», kurš martā atzīmēja 60 gadu jubileju, veikums ir iespaidīgs – 2500 koncertu vairāk nekā 140 vietās Latvijā un ārpus tās, 52 ārzemju turnejas uz 29 valstīm, dalība 22 starptautiskos festivālos, godalgas četros konkursos. Ansamblī dejojuši teju 600 dalībnieku, iestudētas ap 450 dejām un 20 tematiskās koncertprogrammas.

Intervijā U. Šteins atskatās uz daudzām «Vektora» un RTU vēstures epizodēm – RTU (tolaik Rīgas Politehniskā institūta – RPI) atdalīšanos no Latvijas Universitātes, kad RPI valdījis milzu entuziasms un patriotisms, «Vektora» panākumiem sīvā konkurencē lielos konkursos, kā arī dalās pārdomās par Dziesmu un deju svētku tradīciju maiņu un citām norisēm.

2019. gada 26. aprīļa žurnāla «Sestdiena» publikācija «Dejas inženiera pareizā formula»:

1. lpp.

2. lpp.