Hakatonā «Climathon» uzvar ideja, kas varētu veicināt pilsētu iedzīvotāju iesaisti atjaunīgo energoresursu ražošanā

5. decembris, 2023
Hakatonā sekmīgi startēja RTU un RTU Rīgas Biznesa skolas komanda «Birch», piedāvājot vākt datus no vairākiem pilsētā izvietotiem sensoriem un ar mašīnmācīšanas palīdzību interpretēt tos, izveidojot karstuma kartes.

Ikgadējā klimata hakatonā «Climathon'23: tīrs gaiss un klimatam draudzīga pilsētvide» uzvar komanda «Poower» ar ideju par pūļa finansējuma platformu, kas ļautu pilsētas iedzīvotājiem veikt investīcijas saules vai vēja enerģijas parku būvniecībā, kā arī iesaistīties atjaunīgo energoresursu ražošanā, tādējādi arī sniedzot iespēju patērēt sevis saražoto zaļo enerģiju.

Šī gada hakatonā klimatneitralitātes entuziasti, studenti un dažādu nozaru profesionāļi meklēja un izstrādāja risinājumus Rīgas pašvaldības un Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) izaicinājumiem, kas bija vērsti uz pilsētvides gaisa kvalitātes monitoringu un kontroli, kā arī iedzīvotāju iesaisti gaisa kvalitātes uzraudzībā un uzlabošanā.

Uzvarētāji tika noteikti 16 komandu konkurencē. Pirmās vietas ieguvēji saņēma naudas balvu 2500 eiro apmērā. Otro vietu un naudas balvu 1500 eiro apmērā ieguva komanda «Green River», kas piedāvā apvienot viedos luksoforus ar gaisa kvalitātes sensoriem, tā optimizējot satiksmes plūsmu pilsētas zonās, kurās novērojams pārāk liels CO2 emisiju apjoms. Savukārt trešajā vietā ierindojās un naudas balvu 1000 eiro apmērā saņēma Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un RTU Rīgas Biznesa skolas komanda «Birch», piedāvājot vākt datus no vairākiem pilsētā izvietotiem sensoriem un ar mašīnmācīšanas palīdzību interpretēt tos, izveidojot karstuma kartes. Simpātiju balvu no «Rīgas meži» ieguva komanda «MossHub», kas piedāvā ekotehnoloģisku risinājumu – divpusēju sūnu displeju izvietošanu pilsētvidē, tā veidā palīdzot efektīvi samazināt CO2 līmeni pilsētā.

«Klimata pārmaiņas skar mūs visus, paplašinot atbildības uzņemšanos, sākot ar katra indivīda lēmumiem un rīcību līdz pat politikas veidotājiem, arī pētniecības un augstākās izglītības iestādēm ir aktīvi jāiesaistās risinājumu piedāvāšanā klimata pārmaiņu radītajiem izaicinājumiem pilsētās. Mēs esam pārliecināti, ka, sadarbojoties ar pašvaldībām un citiem industrijas pārstāvjiem, kā arī iedvesmojot pilsētu iedzīvotājus kļūt par līdzdalībniekiem klimata pārmaiņu radīto seku mazināšanā, var sasniegt labus rezultātus. Mūsu uzdevums, nodrošinot zināšanu apmaiņu un sniedzot atbalstu iesaistītajām pusēm, ir palīdzēt rast vidi domapmaiņai, kas var rezultēties inovatīvos risinājumos, lai kopīgiem spēkiem mazinātu pilsētu radīto ietekmi uz klimata pārmaiņām un spertu soļus pretī ilgtspējīgai attīstībai,» saka RTU Inovāciju prorektore Liene Briede.

Lai veicinātu datos balstītu inovatīvu risinājumu izstrādi, hakatona dalībniekiem bija ekskluzīva iespēja piekļūt «Tet» gaisa kvalitātes stacijas sensoru, «Rīgas meži» CO2 piesaistes un fitoremediācijas ekosistēmas pakalpojuma kartēšanas, kā arī Rīgas ģeotelpiskajiem datiem no «GEO RĪGA». Lai dalībnieki spētu veiksmīgāk izmantot datus, Rīgas digitālā organizēja īpašu darbnīcu. Risinājumu izstrādē dalībniekus konsultēja vairāk nekā 30 mentoru. Izstrādātos risinājumus vērtēja žūrija četru ekspertu sastāvā.

Hakatonu organizēja RTU Zinātnes un inovācijas centrs sadarbībā ar Rīgas pašvaldību, REA, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, «Schneider Electric Latvija», «Rīgas meži», «Tet» un «GEO RĪGA».

RTU notiek hakatons «Climathon'23: tīrs gaiss un klimatam draudzīga pilsētvide»

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

5. decembris, 2023 plkst. 11:05