Grāmatā vieglajā valodā iespējams izzināt sarežģītos naudas pelnīšanas, krāšanas un tērēšanas līkločus

22. marts
.
.
.
Grāmatas autore RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes asociētā profesore Guna Ciemleja atzīst, ka raksīt vieglajā valodā ir sarežģīti. Foto – Armands Kaņepe, RTU

Kā pelnīt, tērēt un uzkrāt naudu – šo sarežģīto procesu vienkārši un saprotami plašai auditorijai ir izskaidrojusi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) asociētā profesore Guna Ciemleja grāmatā «Mana nauda», kas sarakstīta vieglajā valodā. Grāmata veidota sadarbībā ar Vieglās valodas aģentūru un banku «Citadele», un tās atvēršana notika 21. martā RTU. Šāda grāmata Latvijā izdota pirmoreiz.

Aptuveni 74% Latvijas iedzīvotāju vecuma amplitūdā no 18 līdz 74 gadiem atzīst, ka ir sarežģīti saprast informāciju par finanšu jomas jautājumiem, piemēram, bankas kartēm, internetbanku, krājkontu, kredītu. Vn visvairāk cilvēkiem traucē tieši pasniegšanas veids – juridiskā valoda un dažādu terminu izmantošana, grāmatas «Mana nauda» atvēršanas pasākumā stāstīja tirgus izpētes uzņēmuma «Norstat Latvija» vadītāja Linda Ezera.   

Sākotnēji G. Ciemleja grāmatu rakstījusi, lai visu bakalaura programmu studentiem, arī tiem, kuri studē tehnisko novirzienu studiju programmās, būtu vieglāk apgūt brīvās izvēles studiju kursu par personīgajām finansēm. Taču grāmatas rakstīšanas laikā, izveidojoties sadarbībai ar Vieglās valodas aģentūru, mērķauditorijas loks paplašinājies, ietverot arī grupas ar īpašām vajadzībām. Grāmatā zināšanas par personīgā budžeta pārvaldīšanu var smelties jebkurš, kuram grūti uztvert sarežģītus tekstus latviešu valodā. 

«Ir nepieciešams laiks, lai taptu viegli lasāms teksts,» saka grāmatas autore. Viņai grāmatas rakstīšana ir aizņēmusi divus gadus, un tekstu adaptēt vieglajā valodā autorei palīdzēja Vieglās valodas aģentūras vadītāja Irīna Meļņika un Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas «SUSTENTO» valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. Savukārt uzrakstīto testēja mērķauditorijas pārstāvji no biedrības «Rīgas pilsētas «Rūpju bērns»».

Grāmatā ir vienkārši vārdi un terminu skaidrojumi. Termini iekrāsoti zilā krāsā, grāmatas beigās ir vārdnīca ar visu terminu skaidrojumiem. Ir arī vienkārši teikumi un viegli uztverami piemēri

«Uzrakstīt sarežģītu tekstu vieglajā valodā ir sarežģīti,» atzīst I. Meļņika. Viņa  akcentē, cik svarīgi ir dažādām sabiedrības grupām spēt izprast finanšu jautājumus, lai ne tikai spētu pārvaldīt savu budžetu, bet, kas arī ļoti svarīgi, neiekristu krāpnieku nagos. 

Savukārt banka «Citadele» ir sociāli atbildīgi uzņēmusies grāmatas izdošanas finansēšanu, un bankas pārstāve Agnese Zvaigznīte uzsver, ka arī bankai ir svarīgi klientiem vienkārši pastāstīt par saviem pakalpojumiem un piedāvātajām iespējām. Viņasprāt, ļoti vērtīgi ir arī grāmatā piedāvātie uzdevumi, lai veicinātu lasītāju finanšu pratību. 

«Paldies Gunai, ka viņa vieglā valodā ir spējusi pasniegt to, kas svarīgs, lai mēs visi varētu dzīvot labāk,» saka RTU studiju prorektore Elīna Gaile-Sarkane.  

Grāmatai ir gan drukātais izdevums, gan arī to elektroniskajā formātā bez maksas var lasīt RTU Izdevniecības e-grāmatu platformā.

Grāmatas atvēršana bija centrālais notikums «Finanšu pratības nedēļā 2024», kas notiek no 18. līdz 24. martam un kuru koordinē Latvijas Banka. 

Grāmatas vieglajā valodā «Mana nauda» atvēršanas svētki

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. marts plkst. 17:01

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi