Fiziķi, inženieri un mediķi apspriež inovatīva vēža terapijas centra izveidi Baltijas valstīs

29. jūnijs, 2023
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ar izglītojošu semināru par daļiņu terapijas centra izveidi Baltijas valstīs, lai inovatīvām metodēm ārstētu onkoloģiskās slimības, 28. jūnijā noslēdzās starptautiskā projekta HITRIplus (Heavy Ion Therapy Research Integration plus) sanāksme, kas norisinājās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā.

Onkoloģisko slimību ārstēšanā svarīga ir sadarbība, un Veselības ministrija ir sadarbībai gatava, uzrunājot semināra dalībniekus, sacīja Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Aiga Balode. Viņa izteica gandarījumu, ka pasākuma dalībnieki ir viesojušies Latvijas Onkoloģijas centrā, iepazīstoties ar onkoloģisko slimību ārstēšanu Latvijā, un atzina, ka cīņa ar vēzi Latvijā ir tikpat izaicinoša kā citur pasaulē. 

Lai sekmīgāk cīnītos ar onkoloģiskajām slimībām, Baltijā būtu nepieciešams inovatīvs daļiņu terapijas centrs, kur norisinātos gan onkoloģisko slimību ārstniecība ar inovatīvām metodēm, gan pētniecība, gan arī sadarbība ar industriju. Iniciatīvu veidot šādu centru ir izteikusi Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupa, kas izveidota, lai Latvija, Lietuva un Igaunija koordinēti sadarbotos ar CERN. Šajā projektā CERN ir nozīmīga loma, jo tam ir kompetence paātrinātāju projektēšanā un ekspluatācijā, kā arī zināšanas par sinhrotroniem un jonu avotiem, staru kūļa dinamiku, kontroles sistēmām un diagnostikas instrumentiem.

«Mēs nerunājam par šāda centra izveidi kādā konkrētā vietā, bet gan par to, ka Baltijā konceptuāli šāds centrs ir nepieciešams. Kur to veidot – tas jau būs atkarīgs no dažādiem apstākļiem, piemēram, lai centrs būtu ērti sasniedzams,» sacīja RTU profesors un Latvijas pārstāvisCERN Toms Torims. 

Izglītojošajā seminārā starptautiskie eksperti dalījās zināšanās un pieredzē par dažādiem daļiņu terapijas aspektiem un to, kas būtu jāņem vērā, projektējot daļiņu terapijas centru. 

Šī ir nozīmīga projekta iniciatīva, jo Baltijas valstis ir viens no Eiropas reģioniem, kur nav pieejama daļiņu terapija, tāpēc šāds centrs pavērtu inovatīvas ārstniecības iespējas dažādiem vēža veidiem Baltijas reģionā, kā arī ļautu nodarboties ar zinātnisko pētniecību, lai attīstītu arvien jaunas metodes, kā cīnīties ar onkoloģiskajām slimībām.

Vēzis ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma, tāpēc arī HITRIplus projektā notiek pētījumi par slimības ārstēšanu ar smago jonu terapiju, vienlaikus attīstot arī tai nepieciešamos instrumentus. Paredzēts, ka, īstenojot projektu, tiks pilnveidota pašreizējā daļiņu terapija un onkologiem tiks piedāvātas jaunas ārstniecības metodes gadījumos, kad pašreizējās metodes nav pietiekami iedarbīgas, tā nākotnē nodrošinot pacientu augstāku izdzīvošanas varbūtību un mazāku audzēju atkārtošanas iespēju.  

HITRIplus projekta sanāksme Rīgā, RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, norisinājās no 26. līdz 28. jūnijam. 

Sanāksme par inovatīva daļiņu terapijas centra izveidi Baltijas valstīs

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. jūnijs, 2023 plkst. 18:10

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi