Fizika un matemātika jāapgūst jaunībā

27. oktobris, 2017
Patlaban viens no būtiskākajiem pētniecības virzieniem ir robotizācija un mākslīgā intelekta izmantošana dažādās automātiskajās vadības sistēmās, intervijā žurnālam «SestDiena» stāsta RTU rektors Leonīds Ribickis. Foto: «Latvenergo»

Fizika, matemātika, elektrotehnika un dabaszinātnes ir jāstudē tad, kad cilvēka smadzenes ir visaktīvākās, un tas ir 19-20 gados, saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis intervijā žurnālam «SestDiena», aicinot pirmo grādu iegūt «smagākajā jomā, nākamajā izglītība var būt filozofija vai jurisprudence, vai biznesa menedžments. Jāmācās tik un tā ir visu mūžu!»

Intervija notiek RTU 155. jubilejas zīmē, un tajā rektors stāsta gan par RTU vēsturi un savu zinātnisko darbību enerģētikas jomā, gan arī dalās atmiņās par skolas un studiju laiku un izsaka prognozes par tehnoloģiju attīstību nākotnē.

Par elektrotehniku L. Ribickis interesējas kopš skolas gadiem: «Laikam mani uzrunāja elektrotehnikas skolotājs Jānis Galviņš. Viņa lasītais kurss skolēniem man ļoti iepatikās, tāpēc vidusskolas laikā izvēlējos elektromontāžas atslēdznieka specializāciju.» Rektora zinātniskā darbība sākusies septiņdesmitajos gados — viņš aizstāvējis diplomprojektu par «diezgan modīgu lietu — tika izstrādāta sinhronā bezkontakta mašīna,» atceras L. Ribickis.

Patlaban viens no būtiskākajiem pētniecības virzieniem ir robotizācija un mākslīgā intelekta izmantošana dažādās automātiskajās vadības sistēmās — sistēmu izveide, ieskaitot līdzstrāvas viedos elektriskos mikrotīklus, arī dažādu energoelektronikas pārveidotāju izstrāde.

L. Ribickis intervijā min arī savu jau vairākkārt atkārtoto tēzi, ka Latvijā būtu nepieciešams ieviest obligātu augstāko izglītību. Uz jautājumu, kas nesīs ķieģeļus, ja visiem būs augstākā izglītība, rektoram ir nešaubīga atbilde: «Roboti! Tas ir tikai laika jautājums.»

Interviju ar L. Ribicki iespējams izlasīt piektdienas, 27. oktobra, žurnālā «SestDiena».

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

27. oktobris, 2017 plkst. 17:17