Festivālā «SummerSound» taps RTU «Depozīta plosts»

3. augusts, 2023

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra (ZIC) Dizaina fabrika sadarbībā ar Liepājas Jūrniecības koledžu festivāla «SummerSound» laikā, 5. augustā, būvēs «Depozīta plostu» – no izlietotām PET pudelēm, kanniņām un veciem T-krekliem veidotu konstrukciju, ar kuras izveidi iecerēts pievērst uzmanību tam, ka nepieciešams radīt inovācijas, lai attīrītu Baltijas jūru un mazinātu tās piesārņojumu.

«Redzam, ka arvien biežāk RTU studenti, kurus interesē inovāciju radīšana, pievēršas tieši ūdens apsaimniekošanas jomai,» stāsta RTU ZIC Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone. Turklāt sagaidāms, ka RTU apvienošanās ar Latvijas Jūras akadēmiju un Liepājas Jūrniecības koledžu šo inovāciju daudzumu vēl palielinās. «RTU ZIC jau radīti gan zemūdens droni, kas spēj noteikt ūdens piesārņojumu un ziņot par to atbildīgajām iestādēm, gan filtri kuģu radīto notekūdeņu attīrīšanai, gan videi draudzīga bioloģisku notekūdeņu attīrīšanas sistēma, tāpēc vēlamies atbalstīt mūsu studentu inovatīvo darbu, ar šo akciju pievēršot arī festivāla apmeklētāju uzmanību šādu risinājumu nepieciešamībai,» norāda E. Miķelsone.

Akciju atbalsta mežistrādes uzņēmums «RAIRU», kas plosta izveidei sagādājis koka paletes, uzņēmums «EcoBaltiaVide», kas sagādājis 100 T-kreklus, Latvijas Mākslas akadēmija un RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūts, kuru studenti darinās plosta buru, kā arī buru kuģis «Libava». Plosta izveidei tiks izmantoti 100 lietoti T-krekli, 20 koka paletes un 3200 litra pudeles un kanniņas.

Baltijā lielākais pludmales festivāls «Summer Sound 2023» norisināsies Liepājā 4. un 5. augustā, piedāvājot plašu programmu vasaras piedzīvojumu baudītājiem. RTU «Depozīta plosta» būve paredzēta sestdien, 5. augustā, plkst. 10.00–15.00 pludmalē, festivāla norises teritorijā. Plosta būves vietā varēs iesaistīties arī vēl citās aktivitātēs – foto izaicinājumā «Es redzu salu» un Zelta vēlmju zivtiņu zvejā.

RTU ZIC Dizaina fabrika ir platforma, kura, ievērojot starpdisciplinaritātes principu, veicina studentu iesaisti inovācijas un zināšanu pārneses procesos, attīsta studējošo vispārējās kompetences un nodrošina praksē balstītas mācīšanās atbalsta procesus un infrastruktūru. Dizaina fabrikas stūrakmeņi – vērienīgais projekts «Studentu inovāciju granti» un atvērtā tipa prototipēšanas darbnīca «theLAB», kuras pakalpojumi pieejami ne tikai studentiem, bet arī jebkuram citam interesentam.

Savukārt Liepājas Jūrniecības koledža ir vecākā jūrskola Latvijā un piedāvā apgūt gan Latvijas, gan ārvalstu darba tirgū pieprasītas un labi apmaksātas profesijas jūrniecības jomā. Kopš šā gada pavasara Liepājas Jūrniecības koledža ir pievienojusies RTU.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

3. augusts, 2023 plkst. 16:36