ES jauno zinātnieku konkursā Latvija pārsteigs ar RTU «gudro» zeķi

15. septembris, 2016

Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursā Briselē Latvijas skolu zinātniskās konferences uzvarētājas piedalīsies ar pētījumu par viedā tekstila zeķēm sportistu trenēšanai. Pētījums tapis sadarbībā ar RTU zinātniekiem.

Viedā tekstila zeķes, kas, iespējams, nākotnē palīdzēs uzlabot Latvijas kamaniņsportistu sniegumu, kopā ar RTU Medicīnas fizikas un inženierijas katedras zinātniekiem divpadsmitās klases zinātniskās pētniecības darbā izstrādāja Rīgas Franču liceja skolnieces Zane Grēta Grants un Daniela Gods-Romanovska.
Jaunās pētnieces vairāku mēnešu garumā veica mērījumus, lai noteiktu sakarības starp pēdas izliekuma leņķi un tekstila audumā iestrādāto elektrovadošo pavedienu elektrisko pretestību.
Viedā tekstila audumos elektrovadošie pavedieni tiek iestrādāti līdzās parastajiem pavedieniem. Audumam deformējoties, piemēram, to stiepjot vai lokot, mainās tā pretestība. Izprotot sakarību starp pēdas leņķa un auduma pretestības  izmaiņām, datorā iespējams attēlot viedās zeķes valkātāja pēdas pozīciju. Šī informācija palīdz sportistam un trenerim konstatēt nepilnības kamanu stūrēšanas kustībās visa nobrauciena garumā. Šāda veida zeķes veiksmīgi var tikt pielietotas arī citu disciplīnu sportistu treniņos, kā arī  fizioterapijā un rehabilitācijā.
RTU profesors Aleksejs Kataševs ar vidusskolēniem sadarbojas jau vairākus gadus. Viņš uzskata, ka ir ļoti svarīgi skolēnus iesaistīt aktuālu zinātnisko problēmu risināšanā, «jo tad jaunieši redz, ka viņu paveiktais dod kaut nelielu, bet reālu ieguldījumu zinātnē. Zanes un Danielas darbs veido lielu mūsu kopējā projekta daļu, tāpēc es ļoti priecājos, ka žūrija pētījumu ir novērtējusi un izvirzījusi starptautiskajam konkursam».
Pētījums ieguvis pirmo vietu Latvijas 40. skolēnu zinātniskajā konferencē un izvirzīts 28. Eiropas Savienības Jauno zinātnieku konkursam Briselē, kur tiek prezentēts 15. septembrī.

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

15. septembris, 2016 plkst. 22:28