Erudīcijas konkursā «BIO-Go-Higher» skolēni cīnās par ceļojumu uz Vāciju

21. novembris, 2023
Baltijas Biomateriālu ekselences centra skolēnu erudīcijas konkursa «BIO-Go-Higher» uzvarētāji cīnās par vērtīgām balvām. Foto no RTU arhīva

Līdz 19. decembrim erudītākie Latvijas skolēni Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) konkursā «BIO-Go-Higher» meklēs atbildes un risinās ķīmijas uzdevumus. Pirmajā kārtā, kas bija veltīta fizikai, jau noteikti uzvarētāji.

Konkursa pirmajā kārtā visaugstākos rezultātus uzrādīja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Siguldas Valsts ģimnāzijas un Rīgas 64. vidusskolas skolēnu komandas.

Šai konkursa kārtai jautājumus gatavoja un atbildes vērtēja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki. Tā notika ar SIA «Kinetics Nail Systems», RTU zinātnieču izveidota SIA «SpirulinaNord» un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LUCFI) atbalstu. Pirmās kārtas uzvarētājiem būs iespēja doties ekskursijā uz LU CFI.

Savukārt otrajai kārtai, kas veltīta ķīmijai, jautājumus gatavoja un atbildes vērtēs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes zinātnieki. Kārtas norisi un balvas skolēniem nodrošinās atbalstītāji – AS «MADARA Cosmetics» un «Mēness aptieka».

BBCE konkursu rīko jau ceturto reizi, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā. Konkursā piedalās 10. un 11. klases skolēni. Tas notiek vairākās kārtās attālināti, skolēnu komandām risinot uzdevumus un iesniedzot rezultātus. Uzdevumos tiek ietverti teorētiskie jautājumi/testi un vismaz viens eksperimentāls uzdevums, kam atbilde būs jāiesniedz video formātā. Konkursā piedalās 20 skolēnu komandas.

Konkursa trešā kārta, kas ilgs no nākamā gada 8. janvāra līdz 12. februārim, tiks veltīta bioloģijai. Šai kārtai jautājumus sagatavos un vērtēs Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorija, bet RSU Stomatoloģijas institūta speciālisti būs atbildīgi par ceturto, medicīnas kārtu. Tā ilgs no 26. februāra līdz 1. aprīlim.

Skolēnu komanda, kas, izpildot visu kārtu uzdevumus, būs saņēmusi lielāko punktu skaitu, balvā iegūs ceļojumu uz Vāciju un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri – Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centru. Balvas saņems arī katras kārtas trīs labāko rezultātu ieguvējus.
Iepriekšējā mācību gadā konkursā uzvarēja Cēsu Valsts ģimnāzijas komanda, vēl pirms tam – Siguldas Valsts ģimnāzijas un RTU Inženierzinātņu vidusskolas komandas.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.

LU CFI ir starptautiski atzīts materiālzinātņu un starpdisciplināru pētījumu centrs, kas kalpo par pamatu gan ekselentai zinātnei, gan mūsu dziļo tehnoloģiju uzņēmumiem. LU CFI ir mainījies līdzi laikam, arī pašlaik tā zinātniskā konkurētspēja, kā arī pētniecības un inovāciju ekosistēma tiek pilnveidota, izmantojot Apvārsnis 2020 konkursā izcīnīto Viedo materiālu pētījumu un tehnoloģiju pārneses ekselences centra CAMART2 projektu. Projekta mērķis ir kopā ar projekta partneriem – pasaules līmeņa ekspertiem inovāciju un tehnoloģiju pārneses jomā – Zviedrijas Karalisko tehnoloģiju institūtu (KTH) un Zviedrijas pētniecisko institūtu konsorciju (RISE) izveidot LU CFI par nozīmīgu moderno materiālu pētījumu un tehnoloģiju pārneses centru ne vien Latvijas, bet arī Eiropas mērogā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

21. novembris, 2023 plkst. 17:05