Ekonomikas ministre Ilze Indriksone iepazīstas ar zinātkāres centru «Futurimo Rīga»

2. augusts, 2023
.
.
.
Ekonomikas ministre Ilze Indriksone kopā ar zinātkāres centra «Futurimo Rīga» vadītāju Keitiju Litti iepazīstas ar RTU studenta Eduarda Helmuta Šmita veidoto eksponātu, kas atklāj videi draudzīgu nākotnes materiālu – sēņu micēliju –, kuru varētu izmantot ādas vietā apģērba un apavu izgatavošanā. Foto: Armands Kaņepe, RTU

Kā skolēnus un jauniešus ieinteresēt eksaktajās un dabaszinātnēs – šo sabiedrībai aktuālo jautājumu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadība apsprieda ar ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni un Ekonomikas ministrijas pārstāvjiem, kuri 1. augustā viesojās RTU zinātkāres centrā «Futurimo Rīga». 

Viesi zinātkāres centrā gan apskatīja eksponātus un izmēģināja tos praksē, gan arī uzklausīja RTU rektora Tāļa Juhnas, RTU padomes priekšsēdētāja vietnieces Anitas Straujumas un «Futurimo Rīga» vadītājas Keitijas Littes stāstījumu par RTU aktivitātēm, ieinteresējot Latvijas skolēnus apgūt STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) priekšmetus.  

Ekonomikas ministrija darba tirgus prognozēs regulāri akcentē, ka Latvijā trūkst inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciālistu. Tie ir ļoti nepieciešami, jo tehnoloģijas strauji attīstās, tāpēc vajadzīgi profesionāļi, kas var gan strādāt ar sarežģītām iekārtām, tās apkalpot, gan arī spēj radīt inovācijas, piedāvājot risinājumus nākotnes problēmām un tā palīdzot attīstīt valsts tautsaimniecību. 

Aprīlī atklātais «Futurimo Rīga» ir viens no veidiem, kā RTU kopā ar partneriem cenšas jau no mazotnes pievērst skolēnus inženierzinātnēm, jo centrs ir piemērots gan pirmskolas vecuma bērniem un skolēniem, gan viņu vecākiem un skolotājiem. Centra eksponāti saturiski ir fokusēti uz viedo pilsētu – kādas tehnoloģijas nepieciešamas ilgtspējīgā nākotnes pilsētā. Tas ir arī vienīgais zinātkāres centrs Rīgā, kur paralēli interaktīviem eksponātiem notiek zinātnes nodarbības, šovi un tehniskās jaunrades darbnīcas, ļaujot bērniem pašiem radīt un caur praktisku darbošanos iepazīt fizikas, ķīmijas, dabaszinātņu un inženierzinātņu plašo lietojumu. 

«Interese par inženierzinātnēm, dabaszinībām un matemātiku sākas jau bērnībā. Man ir patiess prieks par zinātkāres centru «Futurimo», kas aizraujošā veidā caur tehnoloģijām iedvesmo Rīgas un visas Latvijas bērnus un jauniešus apgūt STEM priekšmetus un izvēlēties karjeru, kas nākotnē būs pieprasīta un labi atalgota. Augstākā izglītība un zinātne Latvijā darbojas sazobē gan ar interešu izglītību un skolu programmām, gan industriju un uzņēmējiem. RTU ir izcilākais piemērs šai sadarbībai – papildus izcilai pamatdarbībai, gan atbalstot skolotājus un skolēnus zinību apguvē, gan nodrošinot stabilu inovāciju plūsmu Latvijas ekonomikā,» uzskata I. Indriksone. 

RTU vadība ministri iepazīstināja arī ar citām RTU aktivitātēm skolēnu izglītošanā. Piemēram, jau vairākus gadus ne tikai Rīgā, bet arī citās pašvaldībās RTU organizē Bērnu un jauniešu universitātes nodarbības, kurās pamatskolas skolēni ar eksperimentu palīdzību izzina eksaktās un dabaszinātnes. Savukārt vidusskolēni var iesaistīties Universitātē nākotnes inženieriem, kas piedāvā RTU mācībspēku un zinātnieku lekcijas par dažādiem STEM tematiem. 
RTU ir izvērsusi arī trīspusēju sadarbību ar pašvaldībām un skolām, piedāvājot savus resursus – mācībspēkus un laboratorijas –, lai 12. klases skolēni padziļināti varētu apgūt «Fiziku II» un «Ķīmiju II». Šogad maijā mācības šajos priekšmetos beidza pirmie 100 divpadsmitklasnieki, un nākamajā mācību gadā RTU šo iniciatīvu turpinās. 

«Esam novērojuši, ka ir skolēni, kuri vēlētos studēt inženierzinātnes un augstās tehnoloģijas, taču viņi to nevar nepilnīgo zināšanu dēļ,» ministrei stāstīja RTU rektors Tālis Juhna. Viņš uzskata, ka pašreizējā situācijā, kad daudzām skolām ir grūti piesaistīt eksakto un dabaszinātņu priekšmetu skolotājus, arī universitātei ir jāpalīdz skolēnu izglītošanā, jo «no tā iegūst ne tikai RTU, bet arī Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un vēl citas augstskolas.»

To, ka ieguldījums bērnos un jauniešos atmaksājas, saprot arī industrijas un vietvaru pārstāvji, no kuriem daži – Rīgas dome, «Mikrotīkls», «Latvenergo», «Latvijas Mobilais telefons», «Latvijas Finieris», «Industry Service Partner», «Saint-Gobain», «Sakret», «Forbo Flooring» – ir iesaistījušies «Futurimo Rīga» izveidē, jaunās paaudzes izglītībā ieguldot gan savu finansējumu, gan izveidojot eksponātus, kurus, izzinot STEM likumus, ikviens var izmēģināt zinātkāres centrā. 

Ekonomikas ministre un Ekonomikas ministrijas pārstāvji viesojas RTU zinātkāres centrā «Futurimo Rīga»

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. augusts, 2023 plkst. 17:42

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi