Divi RTU jauno zinātnieku projekti saņem Šveices stipendijas

14. aprīlis, 2011

Šveices Stipendiju fonds, kas atbalsta doktorantūras studentu un jauno zinātnieku pētījumu veikšanu Šveices zinātniskajās institūcijās, finansēs divus RTU projektus – Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes jaunā zinātnieka Mihaila Kuļikova un Būvniecības fakultātes jaunā zinātnieka Jāņa Justa projektus.

Kopumā Latvija projektu konkursam iesniedza piecus projektus. Trīs no tiem tika atbalstīti. To īstenošanai tika piešķirti 111 652 lati, kas paredzēti pētnieku atalgojumam un ceļa izdevumu segšanai.

Šveices Stipendiju fonda 3. konkursu jauno zinātnieku projektiem izsludināja sešām valstīm – Čehijai, Ungārijai, Igaunijai, Latvijai, Polijai un Slovākijai, no kurām Latvija un Slovākija programmā piedalījās pirmo reizi. Kopā vērtēja 157 projektus, bet atbalstīja 66, tai skaitā trīs no Latvijas, informē Valts Izglītības attīstības aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Lietaviete.

Paredzēts, ka RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes jaunais zinātnieks Mihails Kuļikovs, atbalstītajā projektā «Atbalsts liela mēroga informācijas sistēmu iteratīvai izstrādei» pievērsīsies divu problēmu risināšanai. Pirmkārt, izveidos programmnodrošinājumus, kas vienkāršos procesus iteratīvās izstrādes laikā (fāzē). Tas savukārt ļaussamazināt mērķa objektu izstrādes laiku. Otrkārt, izpētīs iespējas radīt kontekstorientētās objektu datubāzes.

Savukārt RTU Būvniecības fakultātes jaunais zinātnieks Jānis Justs pētījumā «Augstas un sevišķi augstas veiktspējas betona autogēnais rukums un īpašības agrīnā vecumā» analizēs betona autogēnā rukuma procesu un iespējas to samazināt.

Trešā Šveices Stipendiju fonda atbalsta saņēmēja ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes doktorante Inese Bērziņa, kas projektā «Anaplasma phagocytophilum saistība ar ādas slimībām A.phagocytophilum seropozitīviem suņiem» pētīs ērču pārnēsātu slimību izplatību suņiem Latvijā.

Šveices Stipendiju fonda ieviešanas starpniekinstitūcija CRUS (the Rectors’ Conference of the Swiss Universities) nākamo konkursu Latvijai plāno izsludināt 2011. gada septembrī. Detalizēta informācija par pieteikšanos atrodama: www.sciex.lv, www.sciex.ch.

Šveices Stipendiju fonds ir ieviests saistībā ar Sciex NMSch (ScientificExchange programme), fonds ir daļa no Šveices finansiālā ieguldījuma jaunajās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, lai paaugstinātu Latvijaspētnieku zinātnisko kapacitāti un veicinātu ilgtspējīgu zinātnisko sadarbību starp Latviju un Šveici. Latvija ir viena no astoņām ES valstīm, kas piedalās šajā programmā. Šveices Stipendiju fonda koordinējošā institūcija Latvijā ir Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA).

RTU Informācijas centrs

14. aprīlis, 2011 plkst. 18:27