Divas RTU zinātnieces saņem «L’Oréal Baltic» stipendiju «Sievietēm zinātnē»

11. jūnijs, 2019
.
.
.
«L’Oréal Baltic» stipendiju «Sievietēm zinātnē» saņēma RTU zinātnieces Jana Vecstaudža un Laura Dembovska. Foto – Elīna Karaseva, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieces Jana Vecstaudža un Laura Dembovska saņēmušas kosmētikas uzņēmuma «L’Oréal Baltic» stipendiju «Sievietēm zinātnē». Šis ir jau piecpadsmitais gads, kopš tiek pasniegta šī prestižā un Baltijā vienīgā balva zinātniecēm. 

RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedras pētnieces L. Dembovskas pētījumu centrā ir kartsumizturīgu materiālu izstrāde industriālam lietojumam. Tradicionāli rūpniecisko augsttemperatūras krāšņu izolācijai izmanto ugunsdrošus materiālus, tomēr tie ir pakļauti korozijai, kas saistīta ar temperatūras izmaiņām un sadegšanas produktu korozīvo iedarbību. L. Dembovska ir izpētījusi alternatīvus materiālus, ko iespējams izgatavot no dažādās temperatūrās kalcinētiem māliem, svinu saturoša stikla, granulētiem domnu sārņiem, alumīnija metāllūžņu pārstrādes atkritumiem, kā arī no karstumizturīgām pildvielām. Šos materiālus iespējams izmantot kā izolācijas materiālu augstu temperatūru (līdz 1000 °C) industriālā aprīkojuma izolēšanai. L. Dembovskas izstrādātie sārmu aktivizētie materiāli un sārmu aktivizētie alumosilikātu kompozītmateriāli ir zemas enerģijas patēriņa materiāli. Tos izgatavo no neorganiskiem minerāliem vai atkritumproduktiem un salīdzinājumā ar patlaban izmantotajiem izolācijas materiāliem to ražošana rada minimālu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Otra «L’Oréal Baltic» stipendijas ieguvēja J. Vecstaudža studē RTU doktorantūrā Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studiju programmā «Materiālzinātne». Viņa RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā izstrādā materiālu, kas īpašību un uzbūves ziņā ir ļoti tuvs cilvēka kaulam. Zinātnieces pētījumu mērķis ir iegūt amorfa kalcija fosfāta granulas kaulu defektu aizpildīšanai. Šādas nanostrukturētas amorfa kalcija fosfāta granulas varēs lietot mutes, sejas un žokļa ķirurģijā vai plastiskajā ķirurģijā nelielu kaulu defektu aizpildīšanai. Izstrādātie materiāli paātrinās jauna kaula veidošanos un līdz ar to saīsinās pacientu atveseļošanās laiku pēcoperācijas periodā. 

«L’Oréal Baltic» stipendija «Sievietēm zinātnē» ir Baltijā vienīgā šāda veida atbalsta programma zinātniecēm. Tā veicina Baltijas zinātnieču profesionālo attīstību, palīdzot sasniegt jaunus mērķus un vairot pienesumu gan zinātnei, gan sabiedrībai.

Šogad stipendiju – katru 6000 eiro apmērā – bez jau minētajām RTU zinātniecēm saņēma vēl viena Latvijas pētniece – Marina Makrecka-Kūka. No Lietuvas stipendija tika piešķirta Jurgitai Skiecevičienei un Mildai Alksnei, savukārt no Igaunijas – Kārinai Partai un Tūlai Sepai.

Stipendiju programma tiek īstenota sadarbībā ar visām trim Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

Kopš stipendijas programmas ieviešanas Latvijā 15 gadu laikā atzinību par ieguldījumu zinātnē saņēmušas 45 zinātnieces. Kopš 2017. gada stipendijas programma ir paplašināta un Baltijas reģionā apbalvotas četras zinātnieces no Lietuvas un četras – no Igaunijas.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. jūnijs, 2019 plkst. 15:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi