Ceturto reizi Latvijas vidusskolēni spēkosies zināšanām inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā

14. septembris
.
.
.
2022./223. mācību gada erudīcijas konkursa «BIO-Go-Higher» finālisti. Foto: Elīna Karaseva

Līdz 20. septembrim vidusskolēnu komandas no visas Latvijas aicinātas pieteikties dalībai Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) erudīcijas konkursā «BIO-Go-Higher», lai visu mācību gadu pārbaudītu zināšanas inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā. Sekmīgākā skolēnu komanda mentora pavadībā balvā iegūs ceļojumu uz Vāciju un iespēju iesaistīties biomateriālu pētniecībā un izstrādē šīs valsts vadošajā biomateriālu centrā. 

BBCE ikgadējo konkursu rīko, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā.

Konkursā var piedalīties 10. un 11. klašu skolēni. Komandu pieteikšanās tiks atvērta 18. septembrī plkst. 9 un ilgs līdz 20. septembra plkst. 17.

Pieteikšanās anketa, konkursa nolikums un papildu informācija. Anketa būs mājas lapā no 18. līdz 20. septembrim.

«BIO-Go-Higher» notiks vairākās kārtās attālināti, skolēnu komandām risinot uzdevumus un iesniedzot rezultātus. Uzdevumos tiks ietverti teorētiskie jautājumi/testi un vismaz viens eksperimentāls uzdevums, kam atbilde būs jāiesniedz video formātā. Komandu atlases kārta notiks 22. septembrī. Tajā tiks pārbaudītas skolēnu zināšanas ķīmijā, fizikā, bioloģijā un medicīnā. Pēc atlases kārtas 20 komandas, kuras būs ieguvušas lielāko punktu skaitu, turpinās dalību konkursā. 

Pirmā konkursa kārta būs veltīta fizikai un notiks no 2. oktobra līdz 3. novembrim. Tai uzdevumus sagatavos un vērtēs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki. Otrā kārtā vidusskolēniem būs jārisina ķīmijas uzdevumi, kurus sagatavos un vērtēs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes speciālisti. Tā ilgs no 13. novembra līdz 19. decembrim. Savukārt trešā kārta, kas ilgs no nākamā gada 8. janvāra līdz 12. februārim, tiks veltīta bioloģijai. Šai kārtai jautājumus sagatavos un vērtēs Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorija, bet RSU Stomatoloģijas institūta speciālisti būs atbildīgi par ceturto, medicīnas kārtu. Tā ilgs no 26. februāra līdz 1. aprīlim.

Skolēnu komanda, kas, izpildot visu kārtu uzdevumus, būs saņēmusi lielāko punktu skaitu, balvā iegūs ceļojumu uz Vāciju un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri – Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centru. Balvas saņems arī katras kārtas trīs labāko rezultātu ieguvējus.  

Iepriekšējā mācību gadā konkursā uzvarēja Cēsu Valsts ģimnāzijas komanda, vēl pirms tam – Siguldas Valsts ģimnāzijas un RTU Inženierzinātņu vidusskolas komandas. 

Cēsu Valsts ģimnāzijas komanda balvā ieguva ceļojumu uz Šveici un iespēju viesoties AO Pētniecības institūtā Davosā, kur izzināja gan institūta vēsturi, darbības principus mūsdienās un mērķi – uzlabot pacientu aprūpi –, gan iepazina tā laboratorijas un tajās tapušās inovācijas. Skolēniem arī pašiem bija iespēja darboties institūta laboratorijās un katram izgatavot un bioprinterī izdrukāt personalizētus un unikālus 3D modeļus. Bioloģiskās tintes vietā skolēni izmantoja «Nivea» krēmu, kura fizikālās īpašības ir piemērotas veicamajam darbam. Skolēni guva arī praktiskas zināšanas par kaulu fiksāciju un preparēšanu, gan darbojoties ar plastmasas kaulu modeļiem, gan cūku kauliem. Papildu tam skolēnu komanda devās ekskursijās pa Davosu, izbaudīja pilsētas kulināro kultūru un dabas skatus. 

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. septembris plkst. 15:16

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi