CERN veltītajā Zinātnieku nakts pasākumā iespēja satikt Latvijas zinātniekus un virtuāli apskatīties Lielo hadronu paātrinātāju

3. oktobris, 2023
.
.
.
Foto: Kristians Luhaers, LNB

«Iedomājieties pilnīgi neko!» Zinātnieku nakts pasākumā «Visuma noslēpumi un zinātnieku darbs CERN» aicināja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta direktors Kārlis Dreimanis, rosinot klātesošos iedomāties, kas bija pirms Lielā sprādziena, kura rezultātā radās Visums. Pasākums, kas notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) un kuru rīkoja CERN Nacionālais kontaktpunkts un LNB, bija veltīts fundamentālajiem Visuma izzināšanas jautājumiem, ar kuriem nodarbojas zinātnieki Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), un apmeklētāji varēja ielūkoties arī topošajā ekspozīcijā par šo pasaulē unikālo zinātnes centru.  

Atbildes uz fundamentālajiem jautājumiem par Visuma dabu un uzbūvi – kā radies mūsu Visums, kādi ir tā uzbūvi noteicošie fizikas likumi un kāpēc Visums eksistē – CERN zinātnieki meklē, pētot visniecīgāko Visuma sastāvdaļu – elementārdaļiņu – īpašības. K. Dreimanis, kurš vada Latvijas zinātnieku grupu CERN, Zinātnieku nakts apmeklētājus iepazīstināja ar to, kā notiek pētījumi CERN – kā darbojas daļiņu paātrinātāji, kas ir Lielais hadronu paātrinātājs un kāda ir tā nozīme fizikas fenomenu atklāšanā un pierādīšanā.  

Šajā zinātniskajā darbā jau vairākus gadus ir iesaistīti arī Latvijas zinātnieki – gan daļiņu fiziķi, gan inženieri – paātrinātāju tehnoloģiju speciālisti, jo Latvija 2021. gada 2. augustā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, zinātniekiem un studentiem paverot plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem. Zinātnieku naktī par savu pieredzi CERN stāstīja arī jaunieši – skolēni un studenti, kuri vai nu gatavojas vai arī jau izstrādā savus zinātniskos darbus CERN. Doktoranti studē RTU un Latvijas Universitātes kopējā doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», savukārt bakalaura un maģistra līmeņa studentiem ir iespēja jaunas zināšanas gūt CERN piedāvātajās vasaras skolas programmās. Šogad savus zinātniskās pētniecības darbus par CERN tematiem izstrādās arī pāris vidusskolēnu. 

Pēc sarunām pasākuma apmeklētājiem bija iespēja būt pirmajiem, kas ielūkojas jaunizveidotajā LNB ekspozīcijas telpā, kur drīzumā būs apskatāma izstāde par CERN. Interesenti varēja izmēģināt vienu no eksponātiem, virtuāli «izbraucot» tuneli, kurā atrodas Lielais hadronu paātrinātājs, un iepazīstoties ar tā eksperimentiem, no kuriem vienā – CMS (The Compact Muon Solenoid) –, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus, strādā arī Latvijas zinātnieku grupa. Izstādi veido CERN Nacionālais kontaktpunkts sadarbībā ar LNB.

Zinātnieku nakts “Visuma noslēpumi un zinātnieku darbs CERN” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

3. oktobris, 2023 plkst. 17:17

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi