CERN strādājošais profesors Tonijs Ščulaks lasa lekciju par Higsa fiziku

10. februāris, 2023
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ko par Visumu vēsta Higsa bozona atklājums? To interesenti varēja uzzināt lekcijā «The discovery of the Higgs Boson and what it tells us about the Universe», kas 9. februārī notika Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un ko lasīja Splitas Universitātes Horvātijā asistējošais profesors Tonijs Ščulaks (Toni Šćulac). Lekciju rīkoja RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

T. Ščulaks ir eksperimentālās Higsa fizikas eksperts un savas pētnieciskās aktivitātes veic Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimenta HZZ jeb tā dēvētā Higsa bozona sabrukšanas «Zelta kanāla» darba grupā.

Lekcijā T. Ščulaks skaidroja Higsa bozona daļiņas vietu elementārdaļiņu standartmodelī, stāstīja par ceļu uz šīs daļiņas esamības pierādīšanu 2012. gadā, kā arī par šīs elementārdaļiņas nozīmi mūsu Visuma uzbūvē un ko tās dziļāka izpēte var mums iemācīt par dabas likumiem. Savukārt lekcijas noslēgumā klātesošajiem tika dota iespēja profesoru iztaujāt gan par elementārdaļiņu fiziku un Higsa bozonu, gan pētniecību Lielā Hadronu paātrinātāja (LHC) eksperimentos.

T. Ščulaks 2018. gadā ieguvis zinātņu doktora grāda dubultdiplomu, studējot Zagrebas Universitātē, Horvātijā, un Parīzes Saklē Universitātē, Francijā, pētījumus veicot CMS eksperimentā CERN.

Kopš 2021. gada T. Ščulaks CMS eksperimenta laikā ir cieši sadarbojies ar Latvijas pētnieku grupu, atbalstot arī RTU un Latvijas Universitātes (LU) studentus, kā arī jau otro gadu piedalās RTU un LU kopīgās doktora studiju programmas «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» kursu docēšanā.

CERN strādājoša profesora Tonija Ščulaka lekcija par Higsa fiziku

Saistītie tagi: