CERN novēro noslēpumaino daļiņu, kas bija klāt Visuma dzimšanas brīdī

22. februāris, 2022
.
.
.
Foto: CERN

Visuma dzimšanas brīdī klāt bija kāda daļiņa, ko nesen zinātnieki novēroja Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Lielā hadronu paātrinātāja eksperimentā un nosauca par X daļiņu. Kas ir šī X daļiņa un ko tā var pastāstīt par Visuma izcelšanos – to Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» 17. februārī skaidro Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Kārlis Dreimanis.

«Tā ir kompozītdaļiņa, tātad – hadrons, kas līdzīgi kā protoni sastāv nevis no trim, bet no četriem kvarkiem,» stāsta K. Dreimanis. Viņš skaidro, ka «kvarku būšana ir interesanta», jo dabā var sastapt hadronus (protonus un neitronus) ar trīs kvarku sastāvu, bet ne ar četriem kvarkiem, jo šādas daļiņas nav stabilas un tāpēc dabā nav novērojamas. 

Zinātnieki meklē izskaidrojumu, kā daļiņas tiek saturētas kopā, jo pagaidām nav zināms, kādos apstākļos Visuma dzimšanas brīdī daļiņas veidojās un sabruka. To nezinot, nav iespējams līdz galam saprast, kā izveidojās Visums un kāds tas ir patlaban, skaidro Kārlis. 

Tiesa, Lielā hadronu paātrinātāja eksperimentos ne tuvu nav iespējams sasniegt to augsto enerģiju, kāda bija Lielā sprādziena brīdī. Šādu enerģijas blīvumu zinātnieki nekad nespēs radīt, jo tad būtu jāizlieto visa enerģija, kas ir Visumā, taču ir iespējams radīt pēc iespējas līdzīgākus apstākļus, kādi bija Visuma rašanās brīdī, lai pēc iespējas vairāk varētu izskaidrot šo mirkli. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. februāris, 2022 plkst. 11:11

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi