CERN ēnas pirms došanās uz Šveici viesojas RTU laboratorijās

4. aprīlis, 2023
.
.
.
Pirms došanās uz Šveici CERN ēnas – (pirmajā rindā no kreisās) Gustavs Petters, Marija Berdigāne, Elza Mitenberga, Unda Kozlova un Armands Grencis – tikās ar RTU pētniekiem – (otrajā rindā no kreisās) Viesturu Lāci, Andri Potrebko un Artūru Ivanovu –, kuri studiju darbus savulaik ir izstrādājuši CERN un tagad atgriezušies Latvijā, kur turpina studijas un darbu. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Pieci Latvijas vidusskolēni, kuri tika izvēlēti Ēnu dienai Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pirms došanās uz Šveici viesojās Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un iepazinās ar universitātes laboratorijām un zinātnieku darbu tajās.

Ēnas CERN viesojas no 3. līdz 5. aprīlim. Marija Berdigāne no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas CERN ēno RTU pētnieci Antru Gaili, Armands Grencis no Talsu Valsts ģimnāzijas – RTU profesoru Tomu Torimu, Unda Kozlova no Iecavas vidusskolas – RTU pētnieku Andri Ratku, Gustavs Petters no Saldus vidusskolas – RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru Kārli Dreimani, savukārt Elza Mitenberga no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas – LU pētnieku Valtu Krūmiņu.

RTU vidusskolēni tikās ar pētniekiem Andri Potrebko, Artūru Ivanovu un Viesturu Lāci, kuri savus studiju darbus veikuši CERN un pēc tam atgriezušies Latvijā, kur turpina studijas un darbu. Andris Potrebko CERN izstrādāja sava promocijas darba pētījumu un patlaban turpina doktorantūras studijas RTU, Artūrs Ivanovs ir pētnieks RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē, taču pirms dažiem gadiem CERN piedalījās zinātnieku grupā, kas izstrādāja programmatūru robotam, kas katastrofu gadījumā varētu palīdzēt glābt cilvēkus tuneļos un citās glābējiem grūti sasniedzamās vietās. Savukārt Viesturs Lācis kā maģistrantūras students pagājušajā vasarā piedalījās CERN vasaras skolā un patlaban studijas turpina RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē. Skolēniem bija iespēja uzdot pētniekiem jautājumus par darbu CERN.   

Ēnas apmeklēja Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes (ETF) Šķiedru optikas pārraides sistēmas laboratoriju, kur tika iepazīstinātas ar jaunākajiem ETF darbinieku eksperimentiem un atklājumiem, un pēc tam skolēni redzēja darbībā Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes liela kustību diapazona robotizēto simulatoru, kas spēj atdarināt reālās dzīves situācijas – lidošanu, braukšanu ar kamaniņām Siguldas bobsleja trasē. Savukārt Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes laboratorijās vidusskolēni varēja vērot zinātnieku darbu ikdienā un izpētīt dažādas ierīces, ko darbinieki izmanto savos eksperimentos. Bet pēc tam Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes robotikas laboratorijā jaunieši apskatīja jaunākās robotikas tehnoloģijas.

Ēnas uz Šveici devās ar lidmašīnu, un viņu ceļa un viesnīcas izdevumus apmaksā no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma, bet baucienu organizē CERN Nacionālais kontaktpunkts Latvijā.

Nākotnē CERN var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu, tāpēc vizītes šajā globāli nozīmīgajā zinātnes centrā ir noderīgas jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs,

CERN jau gandrīz 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts internets un pierādīta Higsa bozona eksistence.

Latvijas skolēni dodas ēnot RTU zinātniekus CERN 2023

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. aprīlis, 2023 plkst. 15:50

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi