BBCE jaunā ēka svin spāru svētkus

24. novembris, 2023
.
.
.
Spāru svētkos mājas pašā augstākajā punktā būvnieki pakar vainagu, kas apliecina labas savstarpējās attiecības starp mājas saimniekiem un celtniekiem un simbolizē drošību jaunajai mājai. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ar vainaga uzvilkšanu ēkas augstākajā punktā tiek svinēti Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) jaunās ēkas spāru svētki. 

Jaunā ēka būs BBCE vadošā mītne, kurā zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēka «rezerves daļas» – implantmateriālus, kas veidoti no kalcija fosfātiem un domāti bojāto audu un orgānu aizvietošanai. Pēc ēkas pabeigšanas nākamajā gadā uz to pārcelsies RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki, kuri šobrīd strādā Pulka ielā, netālu no Ķīpsalas. Centra zinātnieki fokusējas uz materiālu un tehnoloģiju izstrādi personalizētai medicīnai – personalizētām zāļu piegādes sistēmām, implantmateriālu formas un ķīmiskā sastāva pielāgošanu. Pārceļoties uz RTU studentu pilsētiņu un atrodoties līdzās MLĶF, kā arī citām RTU fakultātēm un strādājot kopā ar citu jomu kolēģiem, zinātnieki varēs paplašināt starpdisciplinārus pētījumus un attīstīt jaunu pētniecības virzienu, kas saistīts ar padziļinātu implantmateriālu izpēti šūnu vidē. 

«Šeit būvē ekselenci,» spāru svētkos saka RTU rektors Tālis Juhna, norādot, ka Latvijā veidojas Eiropas līmeņa biomateriālu pētniecības ekselences centrs.  

Optimists redz glāzi pa pusei pilnu, bet pesimists – pa pusei tukšu. Ķīmiķi to redz pilnīgi pilnu, jo pusi veido viela šķidrā, bet otru pusi – gāzveida fāzē, spāru svētkos saka RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes dekāns Māris Turks. «Var teikt, ka šī būs tikai ēka, sienas un jumts, bet tajā strādās cilvēki, kuri radīs un multiplicēs zināšanas. Ir teiciens, ka zināšanas dara laimīgu. Katrs, kurš kaut ko ir atklājis, pazīst to neaprakstāmo laimes sajūtu. Te strādās cilvēki, kuri ar saviem atklājumiem darīs laimīgus citus cilvēkus,» uzsver M. Turks. 

BBCE projektu RTU īsteno ciešā sadarbībā ar partneriem – Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI), Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), RSU Stomatoloģijas institūtu un ārvalstu partneriem no AO Pētniecības institūta Davosā, un Erlangenas-Nirnbergas Universitātes Vācijā.

«Šobrīd daudz tiek runāts par resursu un spēku apvienošanu. Ja Dziesmu svētki ir laiks, kad visa tauta sadodas rokās, tad BBCE ir piemērs, ko var paveikt, apvienojot spēkus zinātnē,» uzsver OSI direktores vietnieks Osvalds Pugovičš. 

Jaunajā BBCE ēkā būs mūsdienīga vide pētniecībai, studijām un produktu pārnesei no laboratorijas uz tirgu. Tajā būs moderni aprīkotas ķīmijas laboratorijas, tīrā telpa, in vitro pētījumu un implantu prototipu izgatavošanas laboratorijas. Tur būs arī darba telpas zinātniekiem, konferencēm utt. Tā būs energoefektīva gudrā ēka, kas nodrošinās darbam optimālu apgaismojumu un mikroklimatu. Energoresursus ēkai nodrošinās saules paneļi.  

Vērienīgais BBCE projekts (GA Nr. 857287) tika uzsākts 2020. gadā MLĶF profesora Jāņa Loča vadībā, lai stiprinātu zinātnisko kapacitāti, izstrādātu un komercializētu jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. Bez jaunās ēkas būvniecības projektā tiek paplašināta arī OSI un RSU pētniecības infrastruktūra, sadarbībā ar ārvalstu partneriem – vairota Latvijas zinātnieku kompetence, bet sadarbībā ar industriju – zināšanu un tehnoloģiju pārnese, sekmējot inovatīvas nozares, kā arī augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu attīstību Latvijā. 

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs svin spāru svētkus

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

24. novembris, 2023 plkst. 18:20

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi