Baltkrievijas Valsts universitātē īstenos RTU RBS programmu

27. septembris, 2010

Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skolas (RTU RBS)  izstrādātā maģistrantūras programma specialitātē «Biznesa administrācija» tiks ieviesta Baltkrievijas Valsts universitātes Biznesa un pārvaldes tehnoloģiju institūtā Minskā. To paredz nupat noslēgtais valdības līgums par Latvijas un Baltkrievijas sadarbību maģistrantūras līmeņa vadības speciālistu sagatavošanā.

27.09.2010.

Līgumu 23.septembrī parakstīja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretārs Mareks Gruškevics un Baltkrievijas republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Aleksandrs Gerasimenko.

«Kopš neatkarības atgūšanas šis ir viens no lielākajiem Latvijas augstākās izglītības eksporta projektiem. Ārpolitikas jomā tas ir viens no nopietnākajiem sadarbības projektiem starp Latviju un Baltkrieviju unstarp Latviju un ASV. Šajā kontekstā tas parāda Rīgas Tehniskās universitātes spēju dod konkrētu, tiešu ieguldījumu Latvijas eksportā unLatvijas ārpolitisko prioritāšu atbalstīšanā,» atzīst Jānis Grēviņš, RBS direktors.

Biznesa skola Minskā būs ieguldījums ne vien Latvijas sadarbībā ar Baltkrieviju izglītības un ekonomiskajā jomā, bet arī Baltkrievijas pilsoniskas sabiedrības veidošanā un demokrātisko vērtību Baltkrievijas sabiedrībā attīstīšanā. Latvijas interesēs ir veicināt, lai uzņēmēju darījumu partneri Baltkrievijā pārzinātu tirgus ekonomikas principus un spētu darboties saskaņā ar tiem.

Ņemot vērā Latvijas ierobežotos finanšu resursus, ir svarīgi piesaistīt atbalstītājus, un lielākais projekta finansiālais atbalstītājs ir ASV Starptautiskās palīdzības aģentūra USAID, kura laikāno 2010. gada līdz 2015. gadam paredz ieguldīt projektā līdz 4 miljoniem ASV dolāru (2,1 miljons latu). Latvijas un Baltkrievijas pārstāvji tiekas arī ar citu valstu un starptautisko organizāciju pārstāvjiem, lai vienotos par to līdzdalību projektā.

Līguma īstenošanai tiks izveidota Koordinācijas padome piecu cilvēku sastāvā no Latvijas un no Baltkrievijas puses. Padomē darbosies Latvijasvēstnieks Baltkrievijā, IZM un Ārlietu ministrijas pārstāvji, kā arī starptautiskie atbalstītāji. Līguma izpildītājs no Latvijas puses būs RTU Rīgas Biznesa skola.

Projektā netiks ieguldīti Latvijas valsts budžeta līdzekļi, bet lielākais finansiālais ieguvums būs atalgojums Latvijas augstskolu mācībspēkiem un citiem iesaistītajiem ekspertiem, kā arī maksa par citiem pakalpojumiem, līdz ar to arī papildus nodokļi valsts budžetā.

Līgums sagatavots saskaņā ar Latvijas Attīstības sadarbības politikaspamatnostādnēm un Latvijas izglītības attīstības stratēģisko mērķi – veicināt augstākās izglītības un zinātnes konkurētspēju un eksportu. Baltkrievija kopš 2006. gada ir viena no Latvijas attīstības sadarbības prioritārajām saņēmējvalstīm.

RTU jau iepriekš iesaistījusies Baltkrievijas studentu apmācībā. Atsaucoties 2006. gada Eiropas Savienības (ES) aicinājumam ES dalībvalstīm sniegt baltkrievu jauniešiem iespēju studēt ES valstu augstākajās mācību iestādēs, Latvija finansēja baltkrievu studentu apmācību RTU. Projekts tika pārtraukts 2007.gadā. Kā ziņo RTU Ārzemju studentu departaments, viens no Baltkrievijas studentiem, kas projekta laikā RTU ieguva bakalaura grādu, šobrīd turpina studijas RTU maģistrantūrā. Lai sniegtu iespēju jaunietim studēt maģistrantūras līmenī, bez kuras inženiera izglītība nav uzskatāma par pilnīgu, RTU nolēma piešķirt jaunietim stipendiju no universitātes līdzekļiem.

Kā ziņots, šonedēļ Latvijā oficiālā vizītē bija ieradies Baltkrievijas premjerministrs Sergejs Sidorskis, kurš kopā ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (JL) piedalījās līguma parakstīšanā.

RTU Informācijas centrs

27. septembris, 2010 plkst. 10:20