Baltijas un Čehijas universitātes izstājas no organizācijas CESAER, kas atsakās no biedru rindām izslēgt Krievijas augstskolu

27. februāris
.
.
.
RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņā jau divus gadus, kopš Krievijas sāktā kara, plīvo Ukrainas karogs, solidarizējoties ar ukraiņiem viņu cīņā par savas valsts neatkarību. Foto – Elīna Karaseva, RTU

Baltijas un Čehijas vadošās tehniskās universitātes, solidarizējoties ar Ukrainu un akcentējot savu uzticību vispārcilvēciskajām pamatvērtībām un starptautiskajām tiesību normām, izstājas no Eiropas moderno inženierzinātņu universitāšu organizācijas (Conference of European Scools for Advanced Engineering Education and Research – CESAER), jo tā pēc garām diskusijām tomēr apstākļos, kad Eiropā plosās karš, nav no savu biedru rindām izslēgusi agresorvalsts Krievijas augstskolu – Tomskas Politehnisko universitāti, kas atklāti atbalsta Krievijas karu Ukrainā. Arī CESAER Direktoru padome nav balsojumā apliecinājusi skaidru pozīciju, ka minētajai Krievijas augstskolai nav vietas organizācijā.   

No dalības CESAER, kas, veidojot Eiropas Savienības augstākās izglītības un zinātnes politiku inženierzinātņu studijās, pētniecībā un inovācijās, plāno un izstrādā politikas iniciatīvas, atsakās Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Tallinas Tehnoloģiju universitāte (TalTech), Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Čehijas Tehniskā universitāte Prāgā. 

«Pēc plašām diskusijām, ņemot vērā mūsu institucionālos principus, ar nožēlu paziņojam, ka Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Kauņas Tehnoloģiju universitāte izstājas no CESAER,» teikts CESAER prezidentam Rikam Van de Vallem (Rik Van de Walle) un ģenerālsekretāram Matiasam Bjornmalmam (Mattias Björnmalm) adresētajā vēstulē, kuru attiecīgi parakstījuši visu triju universitāšu rektori – Tīts Lands (Tiit Land), Tālis Juhna un Eiženijs Valatka (Eugenijus Valatka). 

Rektori vēstulē akcentē, ka lēmums atstāt CESAER sakņojas visu triju Baltijas universitāšu stingrā pārliecībā, atbalstot mieru un stabilitāti un respektējot starptautiskās tiesību normas, tāpēc universitātēm ir nepieņemama CESAER pašreizējā nostāja, tikai apturot Tomskas Politehniskās universitātes mandātu, taču neizslēdzot to no organizācijas, kaut gan šī augstskola atklāti atbalsta Krievijas agresiju un centienus iznīcināt Ukrainas valsts neatkarību. 

Baltijas valstu un Čehijas universitāšu lēmums par CESAER atstāšanu nav pieņemts pēkšņi un sasteigti, bet gan pēc garām diskusijām, kurās minētās universitātes vairāku mēnešu garumā argumentēti centās pārliecināt CESAER izslēgt no biedru rindām Tomskas Politehnisko universitāti. Diemžēl CESAER atstāja bez ievērības šo Baltijas valstu iniciatīvu. Savukārt RTU jau pirms diviem gadiem, tūlīt pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, atteicās no sadarbības ar Krievijas augstskolām un zinātniskajām institūcijām.  

RTU Beļģijā bāzētajā CESAER tika uzņemta 2015. gadā, kad pirmsiestāšanās izvērtēšanas un akreditācijas procesā bija pierādījusi savu atbilstību augstajiem organizācijas izvirzītajiem kritērijiem studiju, zinātnes un inovācijas jomā. 

CESAER ir dibināta 1990. gadā, un tās sastāvā ir aptuveni 60 vadošās tehniskās universitātes no vairāk nekā 20 valstīm. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. februāris plkst. 14:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi