Ar plašu pasākumu programmu svinīgi atklāj RTU Latvijas–Itālijas sadarbības centru

23. oktobris, 2023
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Paplašinot sadarbību ar Itāliju, Rīgas Tehniskajā universitātes (RTU) ir atklāts RTU Latvijas–Itālijas sadarbības centrs (RTU LISC). Tā svinīgā atklāšana notika laikā, kad RTU norisinājās Itālijas dienas, vienkopus pulcējot četrus desmitus pārstāvju no Itālijas augstākās izglītības iestādēm un industrijas.

Jaunā centra uzdevums būs attīstīt ne tikai Latvijas un Itālijas augstskolu, bet arī jau konkrētu abu valstu reģionu sadarbību. Par vienu no šādiem sadarbības reģioniem varētu kļūt Cēsis, ko savas vizītes laikā Latvijā apmeklēja Itālijas augstākās izglītības pārstāvji. Viņi tur viesojās RTU Cēsu studiju un zinātnes centrā, iepazīstoties ar centra tehnisko nodrošinājumu un iemēģinot roku koka raķešu konstruēšanā. Savukārt koprades mājā «Skola6» tikās ar pašvaldības vadību un iepazinās ar Cēsu attīstības stratēģiju, pārrunājot iespējamo sadarbību starp RTU, Cēsīm un Itālijas universitātēm.

Savukārt Cēsu Kosmosa izziņas centrā viesi no Itālijas guva dziļāku priekšstatu par Cēsīs īstenotajām aktivitātēm, veicinot bērnos interesi par dabaszinātņu, inženierzinātņu, matemātikas un kosmosa jomu. Vizītes noslēgumā mākslas telpā «Mala» viesi tikās ar Cēsīs dzīvojošo itāļu kopienu, kā arī apmeklēja Cēsu viduslaiku pili. Tāpat viesi ciemojās Babītes vidusskolā un Rīgas Kultūras vidusskolā, tiekoties ar dažāda vecuma skolēniem un stāstot, kā Trento pilsētā jauniešiem tiek popularizētas STEM jomas. Itālijas pārstāvji apmeklēja arī RTU Bērnu un jauniešu zinātkāres centra «Futurimo Rīga» un pārrunāja iespējamos sadarbības virzienus.

Tā kā viesi no Itālijas Latvijā viesojās laikā, kad notika RTU 161. jubilejai veltītie pasākumi, to skaitā arī 64. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēde, tad tajā, piedaloties Itālijas vēstniekam Latvijā Alessandro Monti un Latvijas vēstniecei Itālijā Solvitai Āboltiņai, ar vienu no trim galvenajiem referātiem «Universitāšu kā inovāciju un ilgtspējīgas attīstības virzītājspēku loma Eiropas reģionālajās ekosistēmās» uzstājās Bergamo Universitātes (UniBg) rektors Sergio Cavalieri. Viņš, kā arī Salento Universitātes (Unisalento) rektors Fabio Pollice saņēma RTU Goda doktora diplomu par īpašu ieguldījumu RTU un abu Itālijas universitāšu sadarbības veicināšanā.

Itālijas dienu laikā norisinājās Itālijas universitāšu un RTU vadības tikšanās un pārrunas par turpmāko sadarbību studijās, zinātnē un inovācijās, kā arī vairākas fokusa grupas, kurās RTU un Itālijas zinātnieki pārrunāja iespējamo sadarbību zinātnē nanotehnoloģiju, biomateriālu, mākslīgā intelekta, robotikas, medicīnas iekārtu un citās jomās.

Savukārt RTU Arhitektūras fakultātes studenti bija sagatavojuši savus RTU LISC logo variantus, no kuriem par visatbilstošāko tika atzīts 3. kursa studenta Rinalda Skopāna piedāvājums.

Itālijas dienās, kur piedalījās Bergamo Universitātes, Trento Universitātes, Salento Universitātes, Padovas Universitātes un Insubrijas Universitātes pārstāvji, šogad RTU norisinājās vienlaikus ar Itāļu valodas nedēļu pasaulē, kuras šā gada temats bija «Itāļu valoda un ilgtspēja».

Itālijas augstskolu dienas

Pirmā RTU Latvijas-Itālijas sadarbības centra patronu padomes sēde un līguma parakstīšana starp centru un Salento universitāti

Latvijas Itālijas Sadarbības centra logo konkurss

RTU Sabiedrisko attiecību departaments