Jaunas izstādes RTU Zinātniskajā bibliotēkā

13. novembris, 2018
.
.
RTU Zinātniskās bibliotēkas Retumu lasītava 2017. gada rudenī

Trešdien, 14. novembrī, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskajā bibliotēkā, Paula Valdena ielā 5, ar trijām izstādēm un citiem pasākumiem godināja Latvijas valsts simtgadi.

Pasākumus plkst. 11.30 ievadīja Zinātniskās bibliotēkas direktores Aijas Janbickas-Vības uzruna. Pēc tam sekoja divu izstāžu atklāšana Retumu lasītavā. Izstāde «Ķīmijas zinātne cauri gadsimtiem» veltīta ķīmijas zinātnei un nozīmīgām jubilejām – Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte (Ķīmijas fakultāte) atzīmē 155 gadu jubileju, kā arī aprit 100 gadi kopš dzimis ķīmiķis, ilggadējs RPI (Rīgas Politehniskā institūta) rektors Aleksandrs Veiss. Ļoti nozīmīgu Zinātniskās bibliotēkas krājuma daļu veido 18. gs., 19. gs. izdevumi ķīmijas zinātnē. Liela daļa šo izdevumu apskatāma jaunajā ekspozīcijā gan Retumu lasītavā, gan bibliotēkas Ķīmijas filiālē fakultātes ēkas ceturtajā stāvā. Izstādē tuvāk var iepazīties ar Rīgas Politehnikuma pirmā rektora Ernsta Nauka dzīvesstāstu, kā arī uzzināt par Maksimiliāna Glāzenapa, Vilhelma Ostvalda, Paula Valdena devumu ķīmijas zinātnes attīstībā un mācību procesa nodrošināšanā Rīgas Politehnikumā un vēlāk RPI. 

Ekspozīciju papildina dažas vēsturisko fotogrāfiju kopijas, diplomi un citi materiāli no RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra. Iespējams arī aplūkot senākās grāmatas ķīmijā – 1791. gadā izdoto vārdnīcu ķīmijā, Muspratta Šeridana sarakstīto daudzsējumu enciklopēdisko rokasgrāmatu tehniskajā ķīmijā (1877-1880), kā arī daudzus citus interesantus un unikālus izdevumus. Ekspozīcijā iekļauti arī dažādi ķīmijas laboratorijas trauki un ierīces.

Izstāde «Dzīve Latvijā starp diviem pasaules kariem» veltīta Latvijas simtgadei. Tajā apskatāmas bibliotēkas krājumā esošās grāmatas, kas tieši vai netieši stāsta par dzīvi Latvijā šajā laikā un ir izdotas pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados. Unikāls eksemplārs ir būvinženiera J. Kainaša 1938. gadā sarakstītais apkopojums «Latvijas Universitātes jaunās aulas ērģeļu būve». Grāmata ir rokrakstā, papildināta ar rasējumiem un unikālām fotogrāfijām, kurās iemūžināts ērģeļu uzstādīšanas process. Citu īpašu izdevumu vidū vēl akcentējams «Valsts saldētavas jaunbūve Rīgas eksportostā» (1937), «Ceļu šļūce un viņas lietošana» (1924), «Kā pasargāt koku no pūšanas» (1932), «Kas jāzina katram lauksaimniekam» (1925) un daudzi citi. 

Arī šī izstāde papildināta ar dažādiem tā laika sadzīves priekšmetiem – ar Kuzņecova un Jesena fabrikā ražotiem traukiem, izšuvumiem un rakstainiem galdautiem, 1935. un 1939. gada ražojuma radioaparātiem, Ķuzes fabrikas saldumu kārbām, Vācijā ražotu Welta Prontor II salokāmu fotoaparātu un daudz ko citu. Jāpiemin arī ķīmijas profesores Skaidrītes Reihmanes izstādei atvēlētie apgādos «Valters un Rapa», «Zelta ābele» izdotie unikālie iespieddarbi, starp kuriem ir arī Edvarta Virzas «Straumēni» ar A. Junkera kokgrebuma ilustrācijām un Ugas Skulmes ievadvārdiem, kā arī Valstspapīru spiestuvē izdoto ofortu apkopojumu Ludolfa Liberta redakcijā «Brīvības cīņas». Šajā izdevumā aplūkojami Kārļa Padega, Niklāva Strunkes, Zigismunda Vidberga un citu mākslinieku darbi.

  • Izstādes Retumu lasītavā apskatāmas pirmdienās un trešdienās plkst. 12.00-16.00 un otrdienās, ceturtdienās un piektdienās plkst. 10.00-14.00. Par iespējām izstādi apmeklēt citos laikos lūgums zvanīt pa tālr. 29224464. Izstādes apskatāmas līdz janvārim. 

Izstādē «Latvijai 100» apskatāmas 34 grāmatas, kuras bibliotēkas krājumā saņemtas 2018. gadā, tostarp «Latvija. Nacionālā enciklopēdija», «Latvijas valsts stāsts. 20.-21.gadsimts», «100 notikumi Latvijas vēsturē. Cilvēki un procesi 1918-2018 gads» un citas. Izstādē iekļauti arī vairāki nozīmīgi izdevumi par RTU pārstāvētajiem studiju un zinātņu virzieniem: Jāņa Lancera «Būvniecība Latvijā 1918-2018» trīs sējumos, Edmunda Krastiņa «Latvijas rūpniecība XIX-XXI gadsimtā» un citi, kā arī Latvijas simtgadei veltīti daiļliteratūras darbi.

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. novembris, 2018 plkst. 11:08

Līdzīgi raksti

Ziņas