Ar diskusiju un izstādes atklāšanu noslēgusies RTU starptautiskā vasaras universitāte Liepājā

18. augusts, 2011

19. augustā Liepājā, Promenādes spīķerī, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) starptautiskās vasaras skolas «Entering the Void» dalībnieki iepazīstināja interesentus ar savām idejām Liepājas attīstībai.

Starptautiskā vasaras universitāte arhitektūras un saistīto nozaru studentiem RTU notika jau devīto reizi. Šogad tajā piedalījās 42 arhitektūras, pilsētplānošanas, ģeogrāfijas, ekomomikas un citu jomu studenti no Azerbaidžānas, Bulgārijas, Dānijas, Francijas, Gruzijas, Igaunijas, Itālijas, Īrijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Moldāvijas, Peru, Spānijas, Turcijas, Uzbekijas un Vācijas.

Studenti dzīvoja Liepājā un iepazinās ar Liepājas pilsētvides vērtībām un problēmvietām. Piecās radošajās darbnīcās, ko pārraudzīja starptautiska vadītāju komanda: Ryan Manton, Thomas Randall-Page un Theodore Molloy no Lielbritānijas, Benjamin Pohl no Vācijas, David Ortega no Meksikas, Jaime Montes Bentura no Spānijas un jaunie Latvijas arhitekti un pilsētplānotāji: Toms Kokins, Evelīna Ozola, Niklāvs Paegle, Ilze Paklone un Vents Vīnbergs, studenti, izmantojot visdažādākos izteiksmes līdzekļus un mēģinot radošajā procesā iesaistīt arī vietējos iedzīvotājus, veidoja savu stāstu par Liepāju un ieskicēja iespējamo pilsētas nākotnes portretu. Pašreiz agrākās militārās un rūpnieciskās teritorijas netiek pietiekami intensīvi izmantotas, un pilsētas sarukšanas process, kura būtiska daļa ir iedzīvotāju skaita samazināšanās, rada risku pilsētas attīstībai nākotnē arī dzīvojamās vides pilnvērtīgas izmantošanas jomā. Pilsētas apdzīvotā teritorija ir izteikti fragmentāra, un atsevišķus dzīvojamos rajonus atdala gan dabas, gan infrastruktūras elementi – kanāli un dzelzceļi, kā arī ražošanas zonas. Nākotnē, precizējot dažādu rajonu funkcijas un vietu pilsētas struktūrā, iespējams, vēju pilsētas portretā ieraudzīsim dažus pārsteidzošus vaibstus.

19. augustā vasaras universitātes noslēguma diskusijā vasaras skolas dalībnieki iepazīstināja interesentus ar radošajās darbnīcās rosinātajām idejām un uzklausīja liepājnieku domas par saviem priekšlikumiem. Studentu darbi bija apskatāmi Promenādes spīķerī izveidotajā izstādē.

Kā atzīst arhitekts, studentu starptautiskās vasaras universitātes «Entering the Void» radošo darbnīcu virsvadītājs Toms Kokins: «Liepāja tika būvēta konkrētam cilvēku skaitam, taču faktiski tajā šobrīd dzīvo mazāks skaits cilvēku, tāpēc mūsu interešu objekts ir izpētīt un saprast, kas notiek ar atlikušo telpu – tukšumu, kurā cilvēku vairs nav. Mēs modelējam scenārijus tam, ko darīt ar šo telpu un iedzīvotājiem, kas ir galvenie pilsētas attīstītāji un investori. Bez cilvēka neviena ēka un pilsēta nav dzīva. Tāpēc arhitektam un plānotājam ir jāsadarbojas ar iedzīvotājiem.»

Vasaras universitāti organizēja RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departaments un Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte sadarbībā ar Liepājas būvvaldi. Vasaras skolu atbalstīja: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests, Izglītības un zinātnes ministrija un Liepājas muzejs.

RTU Informācijas centrs

18. augusts, 2011 plkst. 17:24