Aicina veikt priekšdarbus Latvijas uzņemšanai CERN

26. marts, 2019
.
.
Foto: home.cern

Lai veicinātu zinātnes attīstību un Latvijas uzņēmumiem nodrošinātu iespējas piedalīties iepirkumos par augstas pievienotās vērtības preču un pakalpojumu piegādi lielākajai daļiņu fizikas laboratorijai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina valstiskā līmenī veikt visus nepieciešamos priekšdarbus, lai Latvija tiktu uzņemta Eiropas Kodolpētniecības organizācijā (CERN).

Latvijas dalība CERN attīstītu ne tikai fundamentālos pētījumus un inženierzinātnes, bet arī paātrinātu zināšanu ietilpīgu produktu attīstīšanu un ražošanu. Industrijas pārstāvji norāda, ka dalība CERN nodrošinās Latvijas komercsabiedrībām iespēju piedāvāt savas preces un pakalpojumus dažādos iepirkumos, jo CERN ir viens no nozīmīgākajiem inženiertehnisko un datorskaitļošanas ārpakalpojumu iepircējiem Eiropā.

«CERN ir nopietns biznesa partneris, tāpēc sadarbība garantē stabilus ilgtermiņa līgumus,» uzskata LTRK prezidents Aigars Rostovskis, piebilstot, ka šī ir unikāla iespēja sadarboties zinātniekiem un uzņēmējiem, lai radītu augstas pievienotās vērtības produktus, kas veicinātu arī eksporta pieaugumu.

CERN nav saistoši ES normatīvie akti, tāpēc iepirkuma procedūras ir vienkāršākas, ātrākas un īpaši domātas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Tiek arī ievērots «ģeogrāfiskā balansa un godīgas proporcijas» princips, un Latvijai CERN būtu savs industriālo attiecību pārstāvis, kas veicinātu, lai pasūtījumi nonāktu tieši Latvijas uzņēmumos.

LTRK uzskata, ka ir nepieciešama aktīva Latvijas rīcība jau tagad, lai brīdī, kad esam gatavi iestāties, visi nepieciešamie priekšdarbi būtu jau veikti.

Valdība 2018. gada 6. februārī pieņēma lēmumu par Latvijas virzību uz CERN un uzdeva Izglītības un zinātnes ministrijai sagatavot un nosūtīt vēstuli CERN Padomei par Latvijas nodomu pievienoties CERN asociētās valsts pirmsdalībvalsts (pre-stage to membership) statusā.

CERN jau 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. Tieši  CERN ir izgudrots internets, bet viens no publiski zināmākajiem atklājumiem — pirms sešiem gadiem ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību pierādītā Higsa bozona eksistence.

Plašāka informācija 
 

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

26. marts, 2019 plkst. 11:03

Līdzīgi raksti

Ziņas

_