Āgenskalna tirgū atklās «Siltumnīcu» – telpu iniciatīvām, kas mazinās klimata pārmaiņas

16. septembris, 2019
.
.
.
Diskusijas par klimata pārmaiņu mazināšanu un pārdomātu resursu izmantošanu «Siltumnīcā» notika jau vasarā – sarunu festivālā «Lampa» Cēsu pils parkā.

18. septembrī Āgenskalna tirgū Rīgā tiks atklāta Rīgas Tehniskās universitātes un energokompānijas «Enefit» kopīgi veidota telpa «Siltumnīca», kurā būs iespējams iepazīties ar jauniem tehnoloģiskiem risinājumiem klimata pārmaiņu mazināšanai, tikties ar ekspertiem, izzināt un piedalīties diskusijās, lai vairotu izpratni par efektīvu resursu izmantošanu.

«Siltumnīcā» dažādas organizācijas un interesenti aicināti diskutēt, izzināt un eksperimentēt, lai veicinātu izpratni par klimata pārmaiņām un to, kā katrs no mums var patērēt dabas resursus atbildīgāk. Vienlaikus tā būs eksperimentu vide dažādiem tehnoloģiju risinājumiem. Atklājot platformu, «Siltumnīcā» interesentiem būs iespējams iepazīties ar RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) pētnieku darbu un izstrādātiem prototipiem.

«Siltumnīca» tiks atklāta Āgenskala tirgū 18. septembrī plkst. 10.00, Nometņu ielā 64, Rīgā, klātesot RTU, energokompānijas «Enefit» un Āgenskalna tirgus pārstāvjiem.

Izsludinās grantu konkursus

Atklāšanā tiks izziņoti arī divi jauni grantu konkursi. RTU piesaka ideju konkursu tehnoloģiskiem risinājumiem, kas mazinātu klimata pārmaiņas. Konkursa mērķauditorija ir RTU pētnieki. Atbalstu saņēmušie risinājumi tiks izstādīti «Siltumnīcā» –  tas dos iespēju pētniekiem iepazīstināt plašāku sabiedrību ar savu darbu un uzrunāt potenciālos sadarbības partnerus.

Savukārt «Enefit» Baltijas grantu konkursā «Idea Hub» meklē idejas efektīvākam planētas resursu patēriņam. Tajā var piedalīties jebkurš interesents, piedāvājot idejas trīs virzienos – viedās pilsētas, viedā mobilitāte un viedie pakalpojumi. Balvu fonds ir 30 tūkstošu eiro. Papildu informācija par «Idea Hub».

Rada ilgtspējīgu telpu

Diskusijas par klimata pārmaiņu mazināšanu un pārdomātu resursu izmantošanu «Siltumnīcā» notika jau vasarā – sarunu festivālā «Lampa» Cēsu pils parkā. «Siltumnīcu» kā platformu dažādu jomu ekspertu un aktīvistu sarunām, pieredzes stāstiem un labās prakses piemēriem izveidoja RTU un «Enefit» sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» uzņēmējdarbības attīstības un izglītības programmu īstenotāju «EIT Climate-KIC HUB Latvia» un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā. 

Atrodot tai jaunu pielietojumu Āgenskalna tirgū, partneri apliecina izpratni par ilgtspēju un atbildīgu attieksmi pret resursu lietošanu. Arī pati būve ir ilgtspējīga un vieda, veidota no otrreiz izmantotiem logiem, aprīkota ar saules enerģijas paneļiem un unikāliem sensoru prototipiem gaisa kvalitātes mērīšanai. Sensori nodrošinās brīvpieejas datus par piesārņojuma līmeni Āgenskalnā.

Papildu informācija par «Siltumnīcas» būvniecību.

Piedāvās inovatīvus risinājumus

Kā pirmie «Siltumnīcā» tiks izrādīti trīs inovatīvi VASSI zinātnieku un studentu risinājumi – no skuju koku zaleņa radīts dabisks termoiepakojums, fasāžu sistēma saules enerģijas uzkrāšanai un biomasas pelnu maisījums, kas izmantojams biogāzes ražošanas procesā, radot virsmu mikroorganismu audzēšanai.

Plastmasas atkritumu kalni ir kļuvuši par globālu vides problēmu. VASSI zinātnieki izstrādā dabiska sekundārā termoiepakojuma (nav tiešā saskarē ar produktu, taču nodrošina noteiktu temperatūru neatkarīgi no ārējās vides apstākļiem) ražošanas tehnoloģiju un produktu, kas nodrošinās uzglabājamo produktu kvalitāti un ir videi un cilvēka veselībai nekaitīgs ekoprodukts, kas dzīves cikla beigās dabiski sadalīsies. Proti, termoiepakojumu tiek rosināts ražot no skuju koka zaleņa – mežistrādes atlikumiem, kas šobrīd faktiski netiek izmantoti. Projekta vadītāja ir VASSI direktore, profesore Dagnija Blumberga. Projekta komandā darbojas Indra Muižniece, Krišs Spalviņš, Lauma Žihare, Kaspars Ivanovs, Ivars Veidenbergs, Sarma Valtere, Kārlis Valters. Papildu informācija par dabiskā termoiepakojuma projektu.

Savukārt ēku energoefektivitātes uzlabošanai VASSI zinātnieki aicina izmantot ēku fasādēs iestrādātu inovatīvu sistēmu, kas nodrošinātu saules enerģijas uzkrāšanu, tādējādi samazinot enerģijas patēriņu, kas nepieciešams ēkas apkurei, CO2 izmešu apjomu un ēku ietekmi uz klimata pārmaiņām. Kā skaidro zinātnieki – saulainā rudens/pavasara dienā fasādē iebūvētais elements uztver saules enerģiju, uzkrāj to fāžu pārejas materiālā un vēlāk atdziestot nodod siltumu telpai, tādējādi saīsinot ēkas apkures sezonu. Vasarā iespējams enerģiju noglabāt uz ilgāku laiku, kad enerģija nepieciešama ēkas apkurei. Ēkas rada 40% no Eiropas Savienības (ES) kopējā enerģijas patēriņa un 36% no CO2 izmešiem. Projekta zinātniskā vadītāja ir VASSI profesore Andra Blumberga, komanda – Ruta Vanaga, Ritvars Freimanis, Liene Kancāne, Reinis Purviņš un Raivis Širmelis.

«Siltumnīcā» tiks prezentēta arī ideja par biomasas pelnu maisījuma izmantošanas iespējām biogāzes ražošanas procesā, radot papildu virsmu migroorganismu audzēšanai un palielinot metāna daudzumu. Vienlaikus šādi tiktu samazināts atkritumu poligonos noglabājamo biomasas pelnu daudzums. Biomasa ir populārs atjaunojamais enerģijas avots, kas palielina rūpniecisko atkritumu daudzumu. Pelni lielākoties nonāk atkritumu poligonos, jo tikai ap 20% no biomasas pelniem tiek izmantoti augsnes uzlabošanai, bet 10% – citiem mērķiem. Taču pelnu fizikāli ķīmisko īpašību dēļ to pielietojums varētu būt daudz plašāks. Pirms vairākiem gadiem VASSI pētniece Dace Lauka savā maģistra darbā izgatavoja pelnu maisījuma materiālu, kas izmantojams kā virsma mikroogranismu audzēšanai. Par darbu tika saņemta «Vernera fon Sīmensa Izcilības balva».

Vieta eksperimentiem

«Siltumnīcā» zinātniekiem un studentiem būs iespējams veikt arī dažādus testus un eksperimentus, piemēram, pārbaudīt jaunu materiālu «uzvedību» saules gaismā, āra apstākļos utt. To plānots izmantot arī dažādām aktivitātēm un pasākumiem. 

«Siltumnīca» ir viena no RTU Dizaina fabrikas īstenotām aktivitātēm. Dizaina fabrika ir inovāciju un uzņēmējdarbības platforma ar Baltijā vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu, augsti kvalificētu ekspertu komandu un zinātnisko atbalstu uzņēmējiem, vadītājiem un studentiem, lai radītu inovāciju idejas, augstas pievienotās vērtības produktus, inženiertehniskus risinājumus. RTU Dizaina fabrikas inovāciju un koprades kontaktpunkts «EIT Climate-KIC HUB Latvia» Latvijā organizē «EIT Climate-KIC» uzņēmējdarbības atbalsta un izglītības programmas, organizē arī dažādas uz inovācijas kopienas stiprināšanu un tīklošanos vērstas aktivitātes.

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. septembris, 2019 plkst. 11:12

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi