RTU Absolventu dienā notiks sarunu forums

21. aprīlis, 2017

Rīgas Tehniskās universitātes Absolventu asociācija (RTU AA) savā piecu gadu jubilejā 28. aprīlī plkst. 16 aicina apmeklēt RTU Absolventu dienu, kas notiks RTU Zinātniskajā bibliotēkā, Paula Valdena ielā 5.  2017. gada RTU Absolventu diena tiks atklāta ar sarunu forumu «Nezūdamības likums», kurā, akcentējot sieviešu nozīmīgo lomu zinātnē un pētniecībā, uzstāsies piecas RTU zinātnieces: RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece Kamila Gruškeviča, RTU MLĶF Dizaina tehnoloģiju institūta pētniece Zane Zelča, RTU Cēsu filiāles pētniece Laura Dzelzkalēja un RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta zinātniskā asistente Māra Pudāne. Zinātnieces pastāstīs par savām pētnieciskajām interesēm un pētījumiem, pie kuriem strādā.

K. Šalmas-Ancānes pētniecības darbība saistīta ar tāda kaulu implantmateriāla izstrādi, kas veicinātu osteoporotisku kaulu lūzumu dzīšanas un reģenerācijas procesu, vienlaicīgi nodrošinot ārstniecisku efektu uz osteoporozes skartajiem kaulaudiem. 2016. gadā viņa atzīta par RTU Gada jauno zinātnieci, tajā pašā gadā saņēmusi «L’Oréal» Latvijas stipendiju «Sievietēm zinātnē» par pētījumu «Nanostrukturētu biokompozītmateriālu izstrāde ar pretosteoporozes īpašībām».

K. Gruškevičas pētniecības joma saistīta ar dzeramā ūdens sagatavošanu. Viņas promocijas darba tēma bija «Ūdensapgādes sistēmu attīrīšana pēc apzināta piesārņojuma», par to jaunā zinātniece 2016. gadā saņēma Eiropas apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas federācijas (REHVA) Jaunās zinātnieces prēmiju. 2012. gadā K. Gruškeviča uzvarēja pirmajā RTU «ResearchSlam» konkursā.

Z. Zelčai ir plašs profesionālo interešu loks, taču šobrīd viņai aktuāla ir kaņepju šķiedru kompozītu pētīšana un jaunu veidu atklāšana, kā šī dabiskā un Latvijai raksturīgā auga sastāvdaļas, ķīmiski uzlabojot, var izmantot dažādiem iepakojumiem un nenesošajām konstrukcijām, piemēram, automašīnu iekšējo paneļu izgatavošanā.

L. Dzelzkalējas pētniecības joma saistīta ar siltuma atgūšanu no kompostēšanas procesa. Kompostēšana ir mūžvecs dabas process, ar kura palīdzību daba risina atkritumu uzkrāšanās problēmu, vienlaikus nodrošinot derīgo vielu apriti. Jaunā pētniece uzskata, ka mūsdienu zināšanas, vajadzības un tehnoloģijas var dabas gudrības pielāgot cilvēka radītajām sistēmām. Viena no iespējām ir efektīva bioatkritumu kompostēšana iekārtā, ar kuras palīdzību var iegūt siltumenerģiju un sterilu mēslojumu.

M. Pudāne strādā pie pētījuma, kas saistīts ar cilvēka emociju imitēšanu. Emocionālā skaitļošana ir mākslīgā intelekta apakšnozare, kura apvelta sistēmas ar spēju darboties ar cilvēku emocijām, tajā skaitā modelēt cilvēka emocionālo uzvedību. Līdz ar pieaugošo informācijas tehnoloģiju ietekmi uz cilvēku ikdienu, sistēmas ar šādām spējām palīdzētu attīstīt sociālās un emocionālās komponentes, kā arī pavērtu tālāku ceļu emociju pētījumiem.

Pēc zinātnieču stāstījuma notiks diskusija, ļaujot ikvienam pasākuma dalībniekam būt radošam – piedaloties futūristisku un varbūt pat mazliet neprātīgu iespējamo zinātnes attīstības scenāriju radīšanā.
RTU Absolventu dienu organizē RTU Absolventu asociācija ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas projekta «Atbalsts sievietēm zinātnē dzimumu līdztiesības veicināšanai» līdzfinansējumu.

Ieeja RTU Absolventu dienā ir bez maksas. Pieteikšanās pasākumam

RTU Sabiedrisko attiecību departaments