A.V. Krastiņš: Covid-19 ietekmē melno tirgu

5. maijs
.
.
Foto: VID

Par to, kā Covid-19 krīzi izmanto kontrabandisti un kāpēc labi izglītotiem muitniekiem vienmēr būs darbs, Latvijas Radio 4 raidījumā «Vienkāršiem vārdiem» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta (SESMI) direktors Aivars Vilnis Krastiņš un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

«Muitnieki nepārtraukti dzīvo mainīgas pasaules apstākļos. Muita ir viena no tām organizācijām, kas spēj strādāt jebkādos apstākļos,» raidījumā pauž A.V. Krastiņš. Lai gan robežas cilvēkiem ir slēgtas, preču pārvadājumi turpinās, un līdz ar dažādām kravām Latvijā nonāk arī kontrabanda, piemēram, šogad muitnieki atklājuši lielas nelegālo cigarešu kravas. «Kad mainās nosacījumi tautsaimniecībā, piemēram, ražošanas un patēriņa apjomi, izmaiņas piedzīvo arī cīņa ar kontrabandu. Tirgus mainās. Ja padomājam, cik cilvēku iepriekš lidoja ar lidmašīnām, pārvietojās ar dažādiem transporta līdzekļiem, legāli un nelegāli pārvadāja, piemēram, cigaretes, kas ir populārākā kontrabandas prece... Tādas preču plūsmas vairs nav, bet pieprasījums palicis iepriekšējais, jo samazinājušās fizisko personu iespējas ievest preces. Covid-19 ierobežojumu dēļ caur Poliju preces vest ir kļuvis sarežģītāk, tāpēc daudzi izvēlas citus ceļus, piemēram, pārvadājumus pa jūru. Tas apgrūtina kontrobandas preču ievešanu. Ja kontrobandas preces ir grūtāk nopirkt, melnajā tirgū aug cena, ja aug cena, palielinās ieinteresētība ievest nelegālās preces un palielinās darba apjoms muitniekiem,» stāsta SESMI direktors. Viņš piebilst – līdz ar to koronavīruss ietekmē ne vien daudzu cilvēku dzīvi, kuri spiesti palikt mājās, bet arī melno tirgu. 

Krīzes dēļ izmaiņas piedzīvo arī topošo muitnieku izglītošana – lekcijas notiek attālināti, jāpārplāno un jāpārceļ prakses, kam ir būtiska loma apmācībā. A.V. Krastiņš arī atgādina, ka pagājušajā gadā ar VID Muitas pārvaldes atbalstu SESMI tika izveidota Muitas kontroles laboratorija, lai stiprinātu studentu praktiskās iemaņas muitas kontroles veikšanā un labāk sagatavotu viņus darba tirgus prasībām. Laboratorija ir aprīkota ar dažādām mērierīcēm un tehniskiem līdzekļiem, ko muitnieki izmanto ikdienas darbā, veicot transportlīdzekļu un personu apskati, piemēram, blīvuma un starojuma plūsmas mērīšanas ierīcēm, metāla detektoriem, endoskopiem, narkotestiem utt., kas ļauj pārbaudīt, vai transporta līdzekļos netiek slēptas kontrabandas preces. Lai praktiskās nodarbībās trenētu studentu spējas atrast kontrabandas preces, izveidoti arī īpaši slēpņi dobtos dēļos, automašīnas durvīs, sēdekļos, degvielas bākās un riepās. Tādējādi laboratorijā tiek imitētas Latvijā bieži izmantotas slēptuves neatļautu preču pārvadāšanai. Laboratorija aprīkota arī ar tehniku dažādu muitas kontroles mācību filmu un video demonstrēšanai.

RTU SESMI muitnieku apmācība notiek kopš 1994. gada. RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar Pasaules Muitas organizāciju (PMO) un VID nodokļu un muitas iestādēm. Tā ir pirmā pasaulē atzītā muitas un nodokļu administrēšanas studiju programma, kas saņēmusi PMO sertifikātu par atbilstību šiem standartiem. 
 

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. maijs plkst. 16:55

Līdzīgi raksti

Jaunumi

_