Veidos atbalsta sistēmu darbam ar talantīgiem skolēniem

18. oktobris, 2010

Lai panāktu ievērojami lielāka talantīgo skolēnu skaita interesi par dabaszinātnēm un matemātiku, universitātes, uzņēmēji, olimpiāžu, vasaras skolu un dažādu konkursu īstenošanā iesaistītie vienojušies izveidot atbalsta sistēmu darbam ar talantīgiem skolēniem, informē mācību prorektors profesors Uldis Sukovskis.

18.10.2010.

Šāda vienošanās visu iesaistīto pušu vidū notikusi diskusijā, ko 14. oktobrī organizēja ESF projekta «Dabaszinātnes un matemātika» pārstāvji. Pēc RTU mācību prorektora U. Sukovska lūguma RTU diskusijā pārstāvēja RTU Elektronikas pamatu katedras vadītājs asociētais profesors Elmārs Beķeris un Sagatavošanas kursu nodaļas vadītājs Oskars Lūsis.

«Diskusijas dalībnieki dalījās domās par to, kādai vajadzētu būt sistēmai, kas neļautu pazust nevienam dabaszinātņu un matemātikas jomā potenciāli talantīgam skolēnam – kas būtu darāms, lai tāda sistēma Latvijā tiktu izveidota,» stāsta E. Beķeris.

«Kā būtiskākie trūkumi izglītības sistēmā, kas bremzē talantīgo skolēnu attīstību, diskusijas laikā tika minēts fakts, ka vispārizglītojošo skolu programma orientēta uz vidēji talantīgajiem skolēniem, tāpat rīcības plāns ir skaidrs arī attiecībā uz tiem, kuri ir nesekmīgi, savukārt attīstības iespējas īpaši talantīgajiem skolēniem ir ierobežotas. Tāpēc būtu nepieciešama ciešāka augstskolu un skolu sadarbība. Kāda sadarbības forma Latvijā būtu piemērotākā – tas palika atklāts jautājums. Kā paraugu diskusijas dalībnieki minēja Izraēlu, kur likumdošana pieļauj, ka īpaši talantīgie skolēni vidusskolas laikā var paralēli mācīties arī augstskolā,» norāda O. Lūsis.

Diskusijas dalībnieki vienojušies, ka darbs pie atbalsta sistēmas darbam ar talantīgiem skolēniem tiks turpināts un ka viņi organizēs atkārtotas tikšanās. Diskusijā tika pārstāvētas trīs universitātes – RTU, Latvijas Universitāte, Daugavpils Universitāte, kā arī Latvijas Organiskās sintēzes institūts, projekts «Dabaszinātnes un matemātika», uzņēmēji (Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas ražotāju asociācija, «Grindeks»), olimpiāžu, vasaras skolu un dažādu konkursu īstenošanā iesaistītie, pārstāvji no Valsts izglītības satura centra, Latvijas Bioloģijas skolotāju asociācijas, Latvijas Zinātņu akadēmijas, «Junior Achievement Latvija».

RTU Informācijas centrs

18. oktobris, 2010 plkst. 10:10