Projekts

.
.
Vadlīnijas Nākamās Paaudzes Ēkām kā Nākotnes Mērogojamai Mikrotīklu Virtuālai Pārvaldībai
Projekta nosaukums: Vadlīnijas Nākamās Paaudzes Ēkām kā Nākotnes Mērogojamai Mikrotīklu Virtuālai Pārvaldībai
Projekta īsais nosaukums: Next-uGrid
Vienošanās par projekta īstenošanu numurs: 117766
RTU Projektu reģistra numurs: 4569
Struktūrvienība: Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts
Projekta administrētājs: Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts
Finansējošais fonds: Baltic-Nordic Energy Research Programme
RTU loma projektā: vadošais partneris
Statuss: Noslēdzies
Projekta uzsākšanas datums: 18.01.2022.
Projekta noslēguma datums: 17.01.2024.
Finansējuma piešķīrēja nosaukums: Nordic Energy Research
Projekta zinātniskais/saturiskais vadītājs: Leonīds Ribickis
Projekta vadītājs administratīvajā jomā: Ansis Avotiņš
Projekta mājaslapa: www.nordicenergy.org/project/guidelines-for-next-generation-buildings-as-future-scalable-virtual-management-of-microgrids
Projekta kopējais finansējums:
1732493.00 NOK (~ 173249.3 EUR)
Projekta kopsavilkums:

Atjaunojamo enerģijas avotu integrācija, to ražošanas neparedzamība, palielināts kopējo patēriņu un elektrisko transportlīdzekļu skaits tuvā nākotnē, kā arī decentralizētas enerģijas plūsmas rada jaunus izaicinājumus elektrotīkla pārvaldībai. Šo problēmu nevar atrisināt tikai ar paaugstinātu energoefektivitāti, tāpēc ir jāpieņem jauni instrumenti un viena no jaunajām pieejām ir ieviest virtuālās spēkstacijas, integrējot jaunākos sasniegumus un tehnoloģijas šajā jomā.
Pilsētā esošās ēkas lielākoties tiek uzskatītas par patērētājiem un šobrīd ir neaktīvas enerģijas tirgus dalībnieces, bet izmantojot jauno pieeju - virtuālos agregatorus, tās var kļūt par aktīvu spēlētāju, ļaujot pārvaldīt vai pārvietot relatīvi nekritiskas slodzes (piemēram, HVAC sistēmas) noteiktās stundās, tādējādi ietaupot papildu naudu, kad enerģijas maksimums tīklā rada lielu pieprasījumu un izmaksas, un pat rada papildu ienākumus, ko maksātu agregators. Tāpat vairākas ēkas, piemēram, universitāšu pilsētiņās un apkārtējos rajonos, varētu apvienot virtuālā platformā un kļūstot par tirgus dalībnieku, kas veicina zaļās tehnoloģijas.
Šī ir jauna pieeja, un tirgus stratēģijas vēl tikai attīstās, jo nepieciešamie noteikumi un valsts politika vēl tikai tiek veidota, kas nākotnē ļautu izmantot šo pieeju.
Atjaunojamās enerģijas un enerģijas uzglabāšanas sistēmu integrēšana ēkā var padarīt to pat par nelielu enerģijas ražotāju, radot papildu peļņu,
kas var samazināt tās ekspluatācijas izmaksas.
Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju plašāka izmantošana plašai lietošanai rada potenciālus riskus saistībā ar kiberdrošību un datu
manipulācijas riski ir jāņem vērā un jārisina atbilstoši pieejamajai tehnoloģijai un nezaudējot lietotājam draudzīgo funkcionalitāti.
Šis ir sarežģīts jautājums un ir rūpīgi jāizpēta, tāpēc projekts “Vadlīnijas Nākamās Paaudzes Ēkām kā Nākotnes Mērogojamai Mikrotīklu Virtuālai Pārvaldībai (Next-uGrid)” nodarbojas ar šādām tehnoloģijām un pētīs un analizēs esošo pieredzi Somijā, bet Dānija, Latvija un Igaunija tuvinātu šo koncepciju zinātnieku aprindām un plašai sabiedrībai, izmantojot reālu pielietojuma piemēru izpētes rezultātus.
Sistēmas fiziskie ierobežojumi, tīkla savienojumi un stabilitāte, slodzes pārvaldības scenāriji un investīciju izmaksas ir izaicinoši jautājumi, uz kuriem tiks meklētas atbildes šī pētniecības projekta laikā.

Projekta laikā tiks īstenotas sekojošas aktivitātes:
Projekta aktivitātes:
1. Fiziskā līmeņa (ēka, iekārtas, tehnoloģijas) analīze
2. Kiberdrošības līmenis (komunikācija, datu uzticamība), kritisko punktu identificēšana
3. Regulatora un tigus līmenis, to mehānismi un nākotnes scenāriju analīze
4. Vadlīniju izveide
Sadarbības partneris:
  • Lapēnrantas Tehniskā universitāte
  • Olborgas universitāte
  • Tallinas Tehnoloģiju universitāte
Publicēts RTU mājas lapā: 18.01.2023.

Universitāte