Projekts

.
.
Ilgtspējīgas tehnoloģijas attīstība elektronikas lūžņu pārstrādei dārgmetālu un krāsaino metālu atgūšanai
Projekta publicitātes:
Projekta nosaukums: Ilgtspējīgas tehnoloģijas attīstība elektronikas lūžņu pārstrādei dārgmetālu un krāsaino metālu atgūšanai
Projekta īsais nosaukums: ES-RETECH
Vienošanās par projekta īstenošanu numurs: 1.1.1.1/20/A/139
RTU Projektu reģistra numurs: 4516
Struktūrvienība: Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūts
Projekta administrētājs: Projektu ieviešanas un koordinācijas nodaļa
Finansējošais fonds: ERAF, 1.1.1.1. “Praktiskas ievirzes pētījumi”
RTU loma projektā: projekta partneris
Statuss: Noslēdzies
Projekta uzsākšanas datums: 01.06.2021.
Projekta noslēguma datums: 30.11.2023.
Finansējuma piešķīrēja nosaukums: Centrālā finanšu un līgumu aģentūra
Projekta zinātniskais/saturiskais vadītājs: Vera Serga
Projekta vadītājs administratīvajā jomā: Sigita Pauliņa
Projekta kopējais finansējums:
Projekta kopējais finansējums ir 540 540,00 EUR, projekta RTU daļas finansējums ir 108 108.00 EUR
Projekta kopsavilkums:

Projektu līdzfinansē REACT-EU finansējums pandēmijas krīzes seku mazināšanai.

Elektronisko atkritumu (e-atkritumu) ražošanas, patēriņa un apglabāšanas veids nav ilgtspējīgs. Nepareizas e-atkritumu apstrādes rezultātā daudzas valstis saskaras ar ievērojamu vides un cilvēku veselības risku. Pat valstis ar formālām e-atkritumu pārvaldības sistēmām saskaras ar salīdzinoši zemām savākšanas un pārstrādes likmēm. Tātad, ir vajadzīgas universālas, videi draudzīgas un vienkāršas tehnoloģijas; tehnoloģijai jābūt piemērotai visu veidu izejmateriāliem (primārajiem un sekundārajiem, bagātinātajiem un nabadzīgajiem), un tai būtu jāļauj iegūt tehnoloģiskus šķīdumus, kas piemēroti gan augstas tīrības pakāpes metālu savienojumu ražošanai, gan turpmākai pārstrādei. Šajā pētījumā mēs ierosinām izstrādāt ilgtspējīgo elektroķīmisko pārstrādes tehnoloģiju elektroniskajiem lūžņiem, kas satur dārgmetālus un krāsainos metālus no iespiedshēmas plates, ko darbina ar rūpnieciskās frekvences maiņstrāvu. Tehnoloģijas ietvaros mēs piedāvājam in situ ražot oksidētāju (atomāru hloru) bez īpašiem nosacījumiem vai papildu reaģentiem. Tas vienkāršo hlorēšanas tehnoloģiju un padara to videi draudzīgāku. Paredzams, ka pētījumiem būs augsta zinātniskā ietekme, jo maiņstrāvas vadīto izšķīšanas procesu likumsakarības ir sarežģītas un šobrīd slikti izprotamas. Atslēgvārdi: dārgmetālu ekstrakcija, krāsaino metālu ekstrakcija, elektroniskie lūžņi, pārstrādes tehnoloģija Projekta vispārīgais mērķis: Piemērotas elektroķīmiskās pārstrādes tehnoloģijas izstrāde elektroniskajiem lūžņiem (e-lūžņiem) no iespiedshēmas platēm (PCB, printed circuit board) ar rūpnieciskās frekvences maiņstrāvu (AC, alternating current) visu metālisko komponentu pilnīgākai ekstrakcijai šķīdumā un tās izdevīguma novērtēšana. Specifiskais (zinātniskais) mērķis: Izstrādāt un zinātniski pamatot vienkāršu, videi draudzīgu un izdevīgu e-lūžņu pārstrādes tehnoloģiju, lai nodrošinātu metālu pilnīgāku ekstrakciju no e-lūžņiem. Radīt tehnoloģiskos risinājumus, kas piemēroti dārgmetālu (grupas sorbcija vai šķidruma-šķidruma ekstrakcija, kam seko elektrolītiskā nogulsnēšana utt.), kā arī krāsaino metālu (šķidruma-šķidruma ekstrakcija, jonu apmaiņas tehnoloģijas, kristalizācija, cementācija utt.) sekojošai reducēšanai ar saprātīgu laika patēriņu un izmaksām salīdzinājumā ar esošajām sekundāro atkritumu izšķīdināšanas tehnoloģijām. 
• Piedāvātais projekts ES-RETECH nav saistīts ar saimniecisko darbību. 
• Projekts tiks izstrādāts atbilstoši prioritātei Nr. 3 “ Viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas”, kas noteikta “Viedās specializācijas stratēģijas” (RIS3) ietvaros. 
• Tautsaimniecības nozaru NACE kodi, kuru attīstību varētu atvieglot projekta rezultāti, ir 24.41 (Cēlmetālu ražošana); 24.43 (Svina, cinka un alvas ražošana); 24.44 (Vara ražošana); 24.45 (Citu krāsaino metālu ražošana).

Projekta laikā tiks īstenotas sekojošas aktivitātes:
Projekta aktivitātes:
1. Inovatīvas metālu lūžņu pirmapstrādes metodes izmantošana turpmākajai pārstrādei.
2. Fundamentāli pētījumi par AC ietekmi uz sarežģīta ķīmiskā sastāva reālu izejvielu (PCB) ieguves
procesa rentabilitāti.
3. Mūsdienu instrumentālās analīzes metožu izmantošana pētāmo objektu novērošanai un raksturošanai.
4. Mērķa metālu ekstrakcijas procesa tehnoloģisko parametru izstrāde.
5. Jaunās pieejas eksperimentāla validācija.
6. Zināšanu un tehnoloģiju nodošana.
Sadarbības partneris:
  • Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts
  • SIA zinātniski tehniskā firma “AERKOM”
Publicēts RTU mājas lapā: 01.06.2021.

Universitāte