Robotizēta sistēma energobūvniecībai

16. novembris, 2020
.
.

Problēma
Lai pasargātu putnus no bojāejas un elektro traumu gūšanas sadursmēs ar elektrības vadiem, augstprieguma elektro pārvades sistēmas noteiktos posmos tiek marķētas ar gaismu atstarojošiem plastikāta karodziņiem. Grūtības izvietot karodziņus noteiktā attālumā citu no cita ir viens no lielākajiem mīnusiem tirgū jau esošiem risinājumiem, piemēram, karodziņu izvietošanai ar drona vai helikoptera palīdzību.

Risinājums
Rīgas Tehniskā universitātes Dizaina fabrikas speciālisti sadarbībā ar enerģētikas un tehnoloģiju kompāniju «Empower» radījuši robotu, kas spēj pārvietoties pa energo līniju daudzu metru augstumā. Sistēma darbojas pusautomātiskā režīmā – operators pārvieto robotu no viena elektrolīnijas posma uz nākamo, ar pulti vadot braucienu, bet robots pats apstājas pēc noteikta attāluma un nostiprina karodziņu 

Ilgtermiņa ietekme
Izmantojot robotu, tika izvietoti 1400 karodziņi 14,5 km garā augstspriegumu līnijas posmā projektā «Kurzemes loks». RTU Dizaina fabrikas izveidotā robotizētā sistēma uzņēmumam jau ir atmaksājusies, un uzņēmums to plāno izmantot arī turpmāk, paplašinot pakalpojumu klāstu klientiem. Attieksmei pret vidi kļūstot arvien atbildīgākai, putnu atbaidītāji uz elektrolīnijām redzami arvien biežāk un ir praksē pierādījusies to efektivitāte. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

16. novembris, 2020 plkst. 0:00

Universitāte