Injicējami implantmateriāli sejas audu atjaunošanai bez ķirurģijas iejaukšanās

27. decembris, 2021
.
.

Problēma
Sejas un žokļa traumas, onkoloģiskas saslimšanas vai citas nopietnas operācijas nereti saistītas ar būtisku sejas un mutes mīksto audu zaudēšanu. To reģenerācijai šobrīd izmanto fillerus, ko lieto arī kosmetoloģijā, vai no citām ķermeņa vietām transplantētus mīkstos audus. Tomēr filleri ir inerti, tie nenodrošina jaunu šūnu ieaugšanu. 

Risinājums
RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūts starptautiskā projektā kopā ar Izraēlas, Čehijas un Turcijas zinātniekiem pēta jaunus biomateriālus – injicējamus hidrogēlus, kas darbojas arī kā zāļu un šūnu piegādes sistēmas mutes un sejas mīksto audu reģenerācijai. Pacientiem nebūs nepieciešama vēl viena ķirurģiska iejaukšanās, lai atjaunotu mīkstos audus – tos vajadzīgajā vietā varēs injicēt. 

Hidrogēlus veido uz Halomanas levāna un bakteriālās celulozes bāzes. Tiek pētītas un izstrādātas zāļu piegādes sistēmas – implantmateriālos tiek iestrādātas aktīvās vielas, kas iedarbojas lokāli un izdalās noteiktās devās, padarot ārstēšanu efektīvāku un pacientiem draudzīgāku. Kā zāļu piegādes sistēmas tiks izmantotas liposomas, bet kā bioaktīvā viela – kanabidiols un insulīnam līdzīgais augšanas faktors IGF-1. Iecerēts, ka, iestrādāts implantmateriālā, tas palīdzēs pacientiem mazināt sāpes, nepatīkamos blakusefektus ārstēšanas laikā un iekaisuma risku. Savukārt IGF-1 veicinās jaunu šūnu veidošanos. 

Ilgtermiņa ietekme
Biomateriālu inovācijas sekmē mūsdienīgas, personalizētas medicīnas attīstību, paverot arvien jaunas un pacientiem draudzīgākas iespējas bojāto audu un orgānu aizvietošanai. Tās sekmē arī augstas pievienotās vērtības produktu un līdz ar to visas medicīnas ierīču industrijas attīstību. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

27. decembris, 2021 plkst. 10:54

Universitāte