Projekts

.
.
Jaunas datorizētas novērtēšanas metodes izstrāde pusaudžu psihiskās veselības iznākumu mērīšanai un monitorēšanai post-COVID pandēmijas apstākļos
Projekta nosaukums: Jaunas datorizētas novērtēšanas metodes izstrāde pusaudžu psihiskās veselības iznākumu mērīšanai un monitorēšanai post-COVID pandēmijas apstākļos
Projekta īsais nosaukums: CAAT
Vienošanās par projekta īstenošanu numurs: VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/6-0002
RTU Projektu reģistra numurs: 4847
Struktūrvienība: Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts
Projekta administrētājs: Projektu administrēšanas nodaļa
Finansējošais fonds: Valsts pētījumu programmas
RTU loma projektā: projekta partneris
Statuss: Īstenošanā
Projekta uzsākšanas datums: 21.12.2023.
Projekta noslēguma datums: 21.12.2025.
Finansējuma piešķīrēja nosaukums: Latvijas Zinātnes padome
Projekta zinātniskais/saturiskais vadītājs: Ingars Steiks
Projekta vadītājs administratīvajā jomā: Anete Rutka
Projekta kopējais finansējums:
400 000 EUR
Projekta kopsavilkums:

Latvijā iedzīvotāju psihiskā veselība ir viens no sabiedrības veselības jautājumiem pēdējos gados. Tās nozīme īpaši pieaugusi  COVID-19 pandēmijas laikā, kad sabiedrība saskarās ar dažādiem izaicinājumiem, kas tieši un netieši ietekmēja garīgo veselību, piemēram, trauksme no nezināmā, saskarsmes ierobežojumi, veselības aprūpes pieejamības pasliktināšanās, sociālekonomisko apstākļu pasliktināšanās un ar vakcināciju saistītā neziņa (Surina, Martinsone et al. 2022), (SPKC, 2022).
Lai nodrošinātu kvalitatīvu ārstniecības pakalpojumu pieejamību, sabiedrības veselības interesēs ir spēt pareizi novērtēt indivīda psihisko stāvokli, izmantojot validētus un Latvijā standartizētus instrumentus.
Šī projekta ietvaros divu universitāšu (Rīgas Stradiņa universitātes [RSU] un Rīgas Tehniskās universitātes [RTU]) zinātnieku un praktizējošu psihiskās veselības speciālistu sadarbībā tiks izstrādāts jauns datorizēts rīks psihiskās veselības stāvokļa mērīšanai un uzraudzībai pusaudžiem vecumā no 13 līdz 19 gadiem.

Metodes ieviešana veselības aprūpes sistēmā uzlabos pusaudžiem sniegto psihiskās veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, jo īpaši koncentrējoties uz pašnāvību riska faktoru identificēšanu pēc COVID pandēmijas.

Projekta laikā tiks īstenotas sekojošas aktivitātes:
Pētījums tiks realizēts secīgos 4. posmos –
1.posms: Izstrādāt CAAT saturu (sākotnējos pantus) un daļēji strukturētu interviju pusaudžiem, vecumā no 13 līdz 19 gadiem, lai novērtētu emocionālās, uzvedības un funkcionēšanas problēmas (ekspertu vērtēta satura validitāti un piemērotības izvērtējums mērķa grupai).
2. posms: izstrādāt CAAT tehnisko daļu, tostarp spiediena sensoru integrēšanu ierīcē un to kalibrēšanu, kā arī izstrādātā testēšanas algoritma programmēšanu.
3. posms: CAAT un daļēji strukturētās intervijas empīriskā aprobācija pusaudžiem vecumā no 13 līdz 19 gadiem un CAAT gala versijas izstrāde. CAAT kriteriālās un konstruktu validātes pamatošana (klīniskā grupā (n = 150) un neklīniskā grupā (n = 300)).
4. posms: CAAT standartizācija pusaudžiem vecumā no 13 līdz 19 gadiem (izlasē1200 respondentu vai vairāk) un saistību starp COVID 19 un tā paveidu saslimšanas pieredzi un šī brīža pusaudžu psihiskās veselības problēmu izvērtējums.
Sadarbības partneris:
  • Rīgas Stradiņa universitāte
  • Rīgas Stradiņa universitāte
Publicēts RTU mājas lapā: 21.12.2023.

Universitāte