Projekts

.
.
Augļu krūmu zaru griešanas kombains AgroBots
Projekta nosaukums: Augļu krūmu zaru griešanas kombains AgroBots
Projekta īsais nosaukums: AgroBots
Vienošanās par projekta īstenošanu numurs: 22-00-A01612-000021
RTU Projektu reģistra numurs: 4628
Struktūrvienība: Elektromehatronikas zinātniskā laboratorija
Projekta administrētājs: Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts
Finansējošais fonds: Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. - 2020. gadam, 16.12. " Atbalsts EIP lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projekta īstenošanai"
RTU loma projektā: vadošais partneris
Statuss: Īstenošanā
Projekta uzsākšanas datums: 01.07.2022.
Projekta noslēguma datums: 30.06.2025.
Finansējuma piešķīrēja nosaukums: Lauku atbalsta dienests
Projekta zinātniskais/saturiskais vadītājs: Mihails Gorobecs
Projekta vadītājs administratīvajā jomā: Ansis Avotiņš
Projekta kopējais finansējums:
443 120.00 EUR
Projekta kopsavilkums:

Automatizācija un mehanizācija ir neizbēgama jebkuras industrijas attīstības sastāvdaļa. Projekta risinājums paredz rast mehanizētu un automatizētu risinājumu darbībām, kuras šobrīd tiek veiktas izmantojot manuālu darba spēku. Nav noslēpums, ka ar katru gadu palīgstrādnieku un sezonas strādnieku piesaiste lauksaimniecības darbos kļūst aizvien sarežģītāka. Šo darba roku pieejamības trūkums un pieaugošās izmaksas lauksaimniecības industrijā ir viens no galvenajiem turpmākas izaugsmes un pat izdzīvošanas izaicinājumiem, gan Latvijā, gan Eiropā. Projekts paredz izstrādāt pilnībā jaunu, inovatīvu sistēmu – robotizētu zaru griešanas mehānismu, kas autonomi pieņem lēmumu par darbības veikšanu. Inovatīva ir gan risinājuma mehāniskā daļa – platforma ar robota manipulatoru un griezējmehānismu, gan programmnodrošinājums un vizuālas atpazīšanas sistēma. Šobrīd tirgū nav pieejami automatizēti risinājumi smiltsērkšķu zaru griešanai ražas laikā, kā arī krūmmelleņu zaru izgriešanas starpsezonu periodā. Pēc projektā iesaistīto speciālistu domām, izstrādājamā iekārta varēs veikt abus uzdevumus. Kā papildus rezultāts tiks izstrādāta un pārbaudīta metodoloģija konkrēto augu attēlu apstrādei un atpazīšanai ko Latvijas zinātnieki varēs izmantot arī nākotnes digitālo dvīņu izstrādei.

Projekta laikā tiks īstenotas sekojošas aktivitātes:
Projekts paredz izstrādāt iekārtu, kas autonomi spēj atpazīt, pieņemt lēmumu un nogriezt nepieciešamos zarus.
Lai to paveiktu, ir veicami sekojoši uzdevumi:
- Izstrādāt datora redzes (computer vision (CV)) sistēmas tehnisko un programmnodrošinājuma (algoritma) risinājumu augļu koku krūmu
zaru atpazīšanai, izdalīšanai, trīs dimensiju (3D) lokalizēšanai un izsekošanai dažādos ārējās vides apstākļos.
- Izstrādāt CV balstītu programmatūru (algoritmu) autonomai analīzei, novērtēšanai un lēmumu pieņemšanai, lai nogrieztu zarus, kas atbilst multikritēriju analīzes parametriem zaru griešanai. Darbs ietver cilvēka pieredzes praktisko zināšanu un iemaņu pārnesi uz digitālo vidi, lai veiktu atpazīšanu, zaru griešanu, tādejādi radot inovatīvu tehnoloģiju, kas ir spējīga strādāt autonomi.
- Izstrādāt un uzbūvēt kustīgas platformas konstrukciju un robotizētu manipulatoru ar piemērotu brīvkustību daudzumu, lai aizsniegtu nepieciešamos krūma zarus;
- Izstrādāt un konstruēt “mīkstās” satveršanas un griešanas rīku kā manipulatora aktīvā darba veicēju. Satvērējam jābūt pietiekoši jūtīgam, lai nebojātu ogas un blakus esošos zarus, tajā pat laikā novēršot zaru krišanu zemē.
- Izstrādāt programmatūru (algoritmu) trajektoriju aprēķiniem un vadībai katram manipulatora un griešanas mehānisma kustīgajam elementam precīzas satveršanas un griešanas nodrošināšana.
- Augstāk minēto mehānisko un programmatūras risinājumu integrēšana prototipa izgatavošanā – zaru griešanas iekārtā.
- Prototipa kalibrēšana un testēšana lauka apstākļos gan smiltsērkšķu zaru griešanai, gan krūmmelleņu krūmu kopšanai.
Sadarbības partneris:
  • SIA LATMAS
  • LPKS Rūjienas oga
  • Kocēnu pagasta zemnieku saimniecības “Mežmalas-1”
  • SIA Zaptsmaize
  • SIA Eninn
Publicēts RTU mājas lapā: 01.07.2022.

Universitāte