Notiks RTU 7. Vēstures diena

10. oktobris, 2023, 12:00

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 161. gadadienas priekšvakarā RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs (IVPC) tradicionāli rīko RTU Vēstures dienu. Šogad RTU 7. Vēstures diena notiks 10. oktobrī RTU IVPC ekspozīcijas zālē, Kronvalda bulvārī 1, un tajā plānoti vairāki pasākumi.

Vēstures dienu ievadīs RTU 64. starptautiskās zinātniskās konferences sekcijas «Inženierzinātņu un augstskolu vēsture» sēde, kurā ar priekšlasījumiem uzstāsies RTU, Latvijas Universitātes, Valsts valodas centra, Latvijas Zinātņu vēstures asociācijas un citu organizāciju zinātnieki, zinātņu vēsturnieki, mācībspēki un studenti. Nākamgad aprit 155. gadi, kopš Latvijā var iegūt augstāko izglītību arhitektūrā, tāpēc vairāki referāti veltīti spilgtām personībām arhitektūrā dažādos laikos.

Zinātniskās sekcijas sēdes programmā ietverts arī referāts par tehnisko zinātņu terminoloģijas veidošanos latviešu valodā pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, kā arī par vairāku Rīgas Politehnikuma / Rīgas Politehniskā institūta absolventu un docētāju dzīvesgājumu Latvijā un ārpus tās.

RTU Vēstures dienas otrajā daļā «Vēsturiskais mantojums – saknes, kas dod spēku nākotnei. 2023. gads RTU vēstures kontekstā» plānota rektora akadēmiķa Tāļa Juhnas uzruna, priekšlasījumi par Būvniecības inženierzinātņu un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāti saistībā ar abu fakultāšu 160. jubileju, kā arī stāsts par tiem mūsu augstskolas rektoriem, kas amatā stājušies demokrātisku vēlēšanu rezultātā. Šis gads ieies vēsturē arī ar to, ka RTU IVPC zinātniskais žurnāls «History of Engineering Sciences and Institutions of Higher Education» iekļauts Atvērtās pieejas žurnālu direktorijā jeb Directory of Open Access Journals (DOAJ). DOAJ ir tiešsaistes katalogs un datubāze, kurā tiek indeksēti dažādu nozaru augstas kvalitātes recenzēti zinātniskie žurnāli, nodrošinot pieeju tiem. RTU Vēstures dienas noslēgumā notiks RTU IVPC zinātniskā žurnāla «Inženierzinātņu un augstskolu vēsture» 7. numura atvēršana.

Pasākumu kalendārs

4. oktobris, 2023 plkst. 8:42