Raimonds Zukuls

Raimonds Zukuls

Muitas pārvaldes vadītājs: Muitai vajag gudrus darbiniekus

«Muitas dienests regulāri meklē jaunus, izglītotus speciālistus, kuri vēlas darīt aizraujošu un daudzveidīgu darbu. Tā nav tikai kravu pārbaudīšana muitas kontrolpunktā, bet arī plaša mēroga analīze, maksājumu pārbaudes un tamlīdzīgi. Te nav divu vienādu darbadienu vai divu identisku gadījumu, šeit ir nepārtraukta dinamika,» uzsver Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes vadītājs Raimonds Zukuls.

Vienīgā mācību iestāde Latvijā, kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā, ir Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes studiju programma «Muitas un nodokļu administrēšana» ir pirmā Pasaules Muitas organizācijas (PMO) atzītā studiju programma šīs jomas apgūšanai pasaulē. Starptautiski akreditētā studiju programma veidota sadarbībā ar PMO un VID nodokļu un muitas iestādēm. 

«Galvu mednieki» jaunos jomas speciālistus noskata jau studiju laikā. Par viņiem cīnās gan VID, tiesībsargājošās iestādes un ES muitas struktūras, gan loģistikas uzņēmumi, eksporta milži un starptautiskās organizācijas.

«Muita gaida izglītotus cilvēkus, kuri grib uzzināt ko jaunu. Ja cilvēkam ir vēlme savas iegūtās teorētiskās zināšanas likt lietā, veicot praktisku darbu, muita ir īstā vieta. Tas ir darbs starptautiskā vidē, sadarbojoties ar dažādām valstīm un organizācijām. Ir jāspēj īsā laikā izvērtēt un izmantot lielu daudzumu informācijas,» strādāt muitā aicina tās vadītājs. 

Viņš arī uzsver, ka ļoti būtiski ir arvien papildināt zināšanas, nepastājoties pie bakalaura grāda. «Strādājot šeit, ir jāspēj domāt analītiski, redzēt dažādus procesus no tā dēvētā helikoptera skata, izprotot lietu kopsakarības. Vienkārši sakot, vajag speciālistus, kuri spēj domāt! Maģistrantūra noslīpē jau iepriekš iegūtās zināšanas, ļaujot pārliecinošāk tikt uz priekšu,» uzsver R. Zukuls. Muitas pārvaldes vadītājs arī norāda, ka arvien vairāk muitas darbība būs balstīta uz padziļinātu tehnoloģiju mijiedarbību, uz mākslīgo intelektu, uz lielu datu kopu analīzi. «Runa ir par vēl lielāku elektronisko sistēmu sasaisti un daudz mērķtiecīgākiem kontroles pasākumiem, datu atlasi un līdzīgiem aspektiem. Protams, vienmēr muitai būs vajadzīgs arī savs kinoloģiskais dienests, jo līdzšinējie pētījumi par iespēju suņa degunu aizvietot ar mākslīgo intelektu, ir noslēgušies par labu sunim,» piebilst R. Zukuls.

Tā kā Baltkrievija un Krievija nekļūs par Eiropas Savienības dalībvalstīm, Austrumu robeža nekur prom no Latvijas neaizvirzīsies, tādēļ arī nākotnē mūsu valstij vajadzēs muitniekus, turklāt pietiekami daudz. Šobrīd dienestā strādā ap 1000 muitnieku. 

Arī R. Zukuls pats ir RTU absolvents un studiju gadus atminas ar gandarījumu. Ar savām zināšanām viņš dalās arī ar topošajiem muitas un nodokļu speciālistiem, lasot lekcijas RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē. 

Kopīgot rakstu