Studiju mobilitāte (partnervalstis)

Studiju mobilitātes (partnervalstis)

Erasmus+ nodrošina studentiem iespēju iegūt starptautisku pieredzi un prasmes, studējot ārpus Eiropas, kādā no augstākās izglītības iestādēm, ar kuru ir noslēgts divpusējs sadarbības līgums. Erasmus+ partneraugstskolas aptver Rietumbalkānu, Āzijas, Centrālāzijas, Austrumu apkaimes, Vidusjūras dienvidu, Tuvo Austrumu, Subsahāras, Latīņamerikas un Karību jūras reģionus. Pārējās pasaules valstis arī var piedalīties atsevišķās Erasmus+ aktivitātēs, bet ar konkrētiem nosacījumiem (lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu konsultējieties ar RTU Erasmus+ partnervalstu mobilitātes koordinatoru).

Prasības pretendentiem

Jebkurš RTU studējošais var doties Erasmus+ mobilitātē. Tā iespējama visās studiju programmās, visās studiju formās un augstākās izglītības līmeņos. Apmaiņas brauciena brīdī studentam jābūt pabeigušam vismaz bakalaura līmeņa 3. kursu (pieteikties var jau pēc 2. sesijas), nedrīkst būt akadēmiskie parādi, nepieciešamas labas sekmes līdzšinējās studijās (vidējā svērtā atzīme ne zemāka par 6.25), labas angļu valodas zināšanas, kā arī skaidri formulēts mērķis visam studiju posmam ārzemēs.

Studentiem, kuri ārzemju augstskolā iecerējuši izstrādāt bakalaura vai maģistra darbu, jau pirms pieteikšanās Erasmus+ stipendiju konkursā ir jāsaskaņo savas ieceres ar kādu no šīs augstskolas profesoriem. 

Ja students jau iepriekš saņēmis Erasmus vai Erasmus+ stipendiju, jāņem vērā, ka stipendijas saņemšanas maksimālais periods vienā studiju līmenī ir 12 mēneši. Minimālais studiju mobilitātes periods ir 3 mēneši.

Nosacījumi atbilstošas partneraugstskolas izvēlei
Lai veiksmīgi piedalītos dalībnieku atlasē, īpaša uzmanība jāvelta atbilstošas augstskolas piemeklēšanai. Izmantojot sarakstu «Erasmus+ partneraugstskolas partnervalstīs», ir iespēja atrast jūsu pašreizējam studiju virzienam atbilstošas partneraugstskolas, kuras jānorāda, aizpildot tiešsaistes pieteikumu studiju mobilitātei outgoingexchange.rtu.lv platformā. 
Studenta RTU studiju kursiem pilnībā vai daļēji jāsakrīt ar izvēlētās partneraugstskolas piedāvātajiem studiju kursiem! Apskatot informāciju ārzemju augstskolas mājaslapā, jāpārliecinās, ka studijas notiek Jums zināmā svešvalodā, kā arī piedāvātie kursi būs pieejami tajā periodā, kurā paredzēta Jūsu Erasmus+ mobilitāte (rudens/ziemas vai pavasara/vasaras semestrī).
Iesniedzot pieteikumu studiju mobilitātei tiešsaistē platformā outgoingexchange.rtu.lv, students izvēlas maksimāli trīs augstskolas kā iespējamās uzņemošās augstskolas. Studenti var konkurēt savā starpā, ja uz vienu un to pašu augstskolu ir pieteikušies vairāki studenti. Pēc atlases beigām studentam būs jāapstiprina viena no izvēlētajām prioritātēm kā gala izvēle studiju mobilitātei. Prioritāte ir studentam ar augstāko vērtējumu atlasē.
Pieteikšanās studiju mobilitātei

Pieteikšanās mobilitātei notiek tiešsaistē, portālā outgoingexchange.rtu.lv. Studenti tiks apstiprināti stipendijas saņemšanai, ņemot vērā vidējo svērto atzīmi un angļu valodas pārbaudījuma rezultātus. 

Pirms pieteikuma iesniegšanas students:

  • Iepazīstas ar informāciju par Erasmus+ mobilitāti mājaslapā. 
  • Apmeklē informatīvo semināru, ko rīko Starptautiskās mobilitātes nodaļa. 
  • Izpēta sarakstu «Erasmus+ partneraugstskolas partnervalstīs», meklējot iespējas apgūt savai RTU studiju programmai atbilstošus studiju kursus nepieciešamajā studiju līmenī, sev zināmā svešvalodā. 
  • Izpēta potenciālās mobilitātes valsts dzīves apstākļus un paredzamās mobilitātes izmaksas. 

INFORMATĪVIE PASĀKUMI – septembrī un februārī aicinām visus interesentus piedalīties informatīvos pasākumos par Erasmus+ programmas iespējām, kuros detalizēti tiks skaidroti dažādi jautājumi saistībā ar Erasmus+ stipendiju konkursu, izklāstīta iepriekšējo gadu pieredze un aspekti, kuriem jāpievērš īpaša uzmanība, plānojot mobilitāti. Informācija par informatīvo pasākumu laiku un vietu pieejama outgoingexchange.rtu.lv

PIETEIKŠANĀS TERMIŅI – 25. februāris un 25. septembris.

Atlases pasākumi 

Iesniedzot pieteikumu studiju mobilitātei tiešsaistē platformā outgoingexchange.rtu.lv, students pārliecinās, ka pieteikums ir pilnīgs, un ir pievienoti visi nepieciešamie pielikumi (CV, atzīmju izraksts, valodas prasmes apliecinošie sertifikāti, ja tādi ir). Beidzoties pieteikumu termiņam, nepilnīgie pieteikumi tiek noraidīti. 
Visiem studentiem, kuru pieteikumi ir pilnīgi, tiek organizēts angļu valodas tests. Pēc vidējās svērtās atzīmes un testa rezultātiem visiem kandidātiem aprēķina atlases kopvērtējumu, pēc kopvērtējuma visus sarindo dilstošā secībā. Erasmus+ stipendiju komisija pieņem lēmumu, cik studentus apstiprināt dalībai studiju mobilitātē un Erasmus+ stipendijas saņemšanai. Nominētajiem studentiem tiek rīkots obligāti apmeklējams informatīvais seminārs. 

Dalībai studiju mobilitātē izvirzītie studenti apstiprina uzņemošās augstskolas gala izvēli platformā outgoingexchange.rtu.lv un augšupielādē pieprasītos dokumentus.

Pieteikšanās uzņemošajā augstskolā

Students piesakās studijām uzņemošajā augstskolā, ņemot vērā tās noteikto apmaiņas studentu pieteikšanās termiņu, procedūras un iesniedzamos dokumentus.

Pieteikšanās procedūra katrā augstskolā ir atšķirīga. No studenta var tikt sagaidīti dažādi dokumenti, piemēram, pieteikuma anketa, atzīmju izraksts, valodas prasmju apliecinājums, pases vai identifikācijas kartes kopija, apdrošināšanas apliecinājums, pieteikums kopmītnei, pieteikums valodu kursiem, motivācijas vēstule, CV u. c.

Partneraugstskolai iesniegto dokumentu kopijas jāiesniedz arī RTU Erasmus+ koordinatoram kopā ar «Studiju līgumu» un «Iesniegumu par kursu atzīšanu». 
RTU Erasmus+ koordinatoram jāiesniedz arī uzņemšanas apstiprinājums («Acceptance/Admission Letter»), ko uzņemošā augstskola 2-6 nedēļu laikā pēc pieteikšanās termiņa beigām nosūta studentam elektroniski vai pa pastu. Ja šis apliecinājums tiek atsūtīts RTU Erasmus+ koordinatoram, students par to tiek nekavējoties informēts.

Studiju kursu saskaņošana

Kad students izvēlējies atbilstošo augstskolu mobilitātei, jāveic studiju kursu saskaņošana ar fakultātes ECTS koordinatoru un programmas direktoru, sagatavojot šādus dokumentus: 

Atbilstīgu studiju kursu atrašana ir galvenais kritērijs sekmīgai Erasmus+ mobilitātei. Erasmus+ mobilitātes pamatā ir RTU studiju kursiem līdzvērtīgu studiju kursu apgūšana uzņemošajā augstskolā. Vispirms jānoskaidro, kādi vēl neapgūti studiju kursi studentam plānoti RTU studiju programmas ietvaros visos atlikušajos studiju semestros. Pēc tam jāmeklē šiem studiju kursiem atbilstoši kursi uzņemošajā augstskolā 30 ECTS jeb 20 KP apjomā. 
RTU studiju kursiem jāatbilst uzņemošās augstskolas piedāvātajiem kursiem saturiski, bet to nosaukumi var atšķirties. Vislīdzīgākajiem saturiski jābūt A grupas jeb obligātajiem studiju kursiem, B grupas jeb profesionālās specializācijas studiju kursiem jāatbilst izvēlētajai specializācijai, bet saturiski tie var nedaudz atšķirties. Savukārt, ja studiju programmā paredzēti arī C grupas jeb brīvās izvēles studiju kursi, studentam dota iespēja izvēlēties jebkuru uzņemošās augstskolas piedāvāto studiju kursu, ieskaitot valodas kursus. 
Parakstot «Studiju līgumu» un «Iesniegumu par kursu atzīšanu», studiju programmas direktors un fakultātes ECTS koordinators saskaņo studiju kursu izvēli un apstiprina sekmīgi apgūto studiju kursu rezultātu atzīšanu RTU pēc Erasmus+ mobilitātes.

Imigrācijas nosacījumi
Studentiem, kuri plāno doties mobilitātē ārpus ES, jābūt informētiem par ieceļošanas noteikumiem uzņemošajā valstī uz mācību norises laiku. Pat ja uzņemošajai valstij nav  vīzas prasība ieceļojot, jāņem vērā, ka studiju periods ir ilgāks un ieceļošanas mērķis ir studijas nevis ceļošana, līdz ar to, prasība varētu būt imigrācijas atļauja (vīza, uzturēšanās atļauja u.c.). Lai noskaidrotu par attiecīgajiem imigrācijas noteikumiem uzņemošajā valstī lūgums studentiem sazināties ar uzņemošās universitātes starptautiskās sadarbības departamentu, kā arī vēstniecību attiecīgajā valstī. Katrai valstij ir atšķirīgi ieceļošanas noteikumi, tomēr jāņem vērā, ka parasti vēstniecību prasība ir iesniegt Ielūguma/Apstiprinājuma vēstuli, kuru izdevusi uzņemošās augstskola.
Finansējuma līgums
Pēc uzņemšanas apstiprinājuma saņemšanas un neilgi pirms došanās Erasmus+ mobilitātē RTU Erasmus+ koordinators un students noslēdz «Mobilitātes finansējuma līgumu», kurā paredzēts stipendijas apjoms, tās izmaksas kārtība un termiņi. Parasti stipendija tiek izmaksāta, pirms students dodas mobilitātē.
Lai aprēķinātu stipendijas apjomu, RTU Erasmus+ koordinatoram jāiesniedz informācija par Erasmus+ mobilitātes periodu, precīzi norādot tā sākuma un beigu datumus.  
Studenta pienākumi

Erasmus+ mobilitātes laikā:

  • Studentam laicīgi jāierodas pie uzņemošās augstskolas Erasmus+ koordinatora, lai nokārtotu nepieciešamās formalitātes un reģistrētos apmaiņas studijām, kā arī saņemtu parakstītu «Studiju līgumu» («Learning Agreement for Studies»), ja tas nav ticis parakstīts pirms mobilitātes. 
  • Ja nepieciešamas izmaiņas «Studiju līgumā», tās veic 1 mēneša laikā pēc studiju perioda sākuma uzņemošajā augstskolā, aizpildot sadaļu «During the Mobility» un saskaņojot izmaiņas ar uzņemošās augstskolas un RTU atbildīgajām personām. 
  • Studentam sekmīgi jāapgūst izvēlētos studiju kursus. Jebkādi sarežģījumi, kas rodas mobilitātē, jārisina laicīgi, sadarbojoties ar uzņemošās augstskolas un RTU Erasmus+ koordinatoru. 
  • Erasmus+ studiju perioda beigās students no uzņemošās augstskolas saņem apliecinājumu par mobilitātes periodu («Confirmation of Attendance») un gūtajām sekmēm («Transcript of Records»). Studentam jānoskaidro, kad un kā tiks saņemts atzīmju izraksts, ja tas netiek izsniegts līdz ar mobilitātes beigām. Mobilitātes sākuma un beigu datumiem, kas apstiprināti «Confirmation of Attendance», precīzi jāsakrīt ar tiem, kas minēti «Mobilitātes finansējuma līgumā».

Pēc Erasmus+ mobilitātes: 

  • Studentam, 30 kalendāro dienu laikā pēc atgriešanās no mobilitātes, jāaizpilda un jāiesniedz tiešsaistē dalībnieka individuālo atskaiti «Beneficiary Module» sistēmā. Aicinājumu aizpildīt atskaites formu students saņem e-pastā dažu dienu laikā pēc mobilitātes perioda beigu datuma. 
  • Studentam jāsazinās ar RTU Erasmus+ koordinatoru, lai iesniegtu apliecinājumu par mobilitātes periodu («Confirmation of Attendance»), gūtajām sekmēm («Transcript of Records»), kā arī citu trūkstošo dokumentāciju. 
  • Pēc atzīmju izraksta («Transcript of Records») saņemšanas, nekavējoties jāinformē savas studiju programmas direktors un jāuzsāk apgūto kursu un iegūto ECTS atzīšanas process. Atzīmju izraksta («Transcript of Records») iesniegšana studiju programmas direktoram un fakultātes lietvedei, kā arī mobilitātes laikā apgūto studiju kursu atzīšana ir studenta pienākums.
Noderīga informācija

Dokumenti lejupielādei: 

Erasmus+ stipendija: 

  • RTU studentiem ir dota iespēja konkursa kārtībā saņemt stipendijas un, nemaksājot studiju maksu, pavadīt oficiāli atzītu studiju periodu kādā no ārzemju partneraugstskolām. Pieļaujamos stipendiju apjomus mobilitātei uz visām partnervalstīm noteikusi Eiropas Komisija un Valsts Izglītības Attīstības Aģentūra. 
  • Stipendijas domātas, lai palīdzētu segt ar studijām ārzemēs saistītās izmaksas. Erasmus+ programmā tiek uzsvērts, ka tā nodrošina tikai daļu no mobilitātes izmaksu segšanai nepieciešamajiem līdzekļiem. Studentam pašam savlaicīgi jārūpējas par papildu finansējuma nodrošināšanu. 
  • Studentiem ar īpašām vajadzībām ir iespēja pieteikties uz papildu finansiālo atbalstu (papildu aprīkojuma, speciālā transporta, pavadošās personas u.c. izdevumiem).

ECTS
Dodoties Erasmus+ studiju mobilitātē, studentam uzņemošajā augstskolā sekmīgi jāapgūst studiju kursi 30 ECTS (20KP) apjomā. ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) – augstākās izglītības kredītpunktu sistēma izstrādāta, lai objektīvi varētu novērtēt studenta veikumu un sekmes, studējot dažādās augstskolās, kurās ir atšķirīgas vērtēšanas sistēmas. ECTS kredītpunkti balstās uz studējošā darba apjomu, kas nepieciešams, lai sasniegtu sagaidāmos studiju rezultātus. 1 Latvijas kredītpunkts = 1,5 ECTS
Katrā RTU fakultātē ir ECTS koordinators, kura galvenie pienākumi ir konsultēt studentus studiju posma plānošanā ārzemju augstskolā, apstiprināt sastādīto studiju programmu, kā arī nodrošināt ārzemju augstskolā iegūto kredītpunktu atzīšanu RTU.

ECTS koordinatoru saraksts

Kontaktinformācija:
RTU Starptautiskās sadarbības departaments, Starptautiskās mobilitātes nodaļa
Āzenes iela 12–332, Rīga