RTU Studentu parlaments
Parādīt izvēlni
RTU Studentu parlaments

Inovācijām jābūt universitāšu prioritātei – vienojas Valsts prezidents un RTU vadība

20. aprīlis, 2023
.
.
.
Ar Valsts prezidentu Egilu Levitu tikās RTU rektors Tālis Juhna un RTU Zinātnes un inovāciju centra vadītāja Liene Briede. Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Inovācijām ir jābūt zinātnes universitāšu prioritātei, lai augstskolās radītās inovācijas varētu pārtapt globāla mēroga tehnoloģijās. Šī ir viena no atziņām, kas izkristalizējās, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektoram Tālim Juhnam un RTU Zinātnes un inovāciju centra vadītājai Lienei Briedei 19. aprīlī tiekoties ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. 

Sarunā inovācijām tika pievērsta īpaša loma, Valsts prezidentam akcentējot, ka zinātnes universitātes ir ļoti būtisks posms inovāciju pārnesē uz tautsaimniecību. «Ekonomikas transformācija nav iespējama bez zinātnes un inovāciju ātras un sekmīgas pārneses tautsaimniecībā. Šo procesu nedrīkst kavēt nekādi birokrātiski šķēršļi. Tieši otrādi – mums jādara viss, lai to atbalstītu,» sacīja E. Levits.

Prezidenta sarunā ar T. Juhnu un L. Briedi tika identificēti arī šķēršļi, kas kavē inovāciju pārnesi uz industriju. Piemēram, normatīvi, kas reglamentē intelektuālo īpašumu un jaunu uzņēmumu vai spin-off veidošanu. Lai šo jautājumu risinātu, izskanēja ierosinājums veidot darba grupu, kurā strādātu visas zinātnes universitātes un Izglītības un zinātnes ministrija, izstrādājot ieteikumus šīs problēmas risināšanai. Tāpat tika apspriesta nepieciešamība mainīt pašreizējo pieeju, ka inovāciju radīšana lielākoties balstās uz projektu finansējumu, kas nav ilgtspējīgs risinājums, tāpēc būtu nepieciešamība pēc lielāka valsts finansiālā atbalsta. 

Runājot par zinātni, uzmanība tika pievērsta tenūrprofesūrai un nepieciešamībai stabilizēt akadēmisko karjeru, paredzot universitāšu ilgtermiņa sadarbību ar profesoriem un tā spēcinot augstskolu zinātnisko darbību. 

Savukārt, apspriežot nepieciešamību ieinteresēt jauno paaudzi STEM jomās, tika pārrunāti RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēnu sasniegumi, kā arī nepieciešamība viņus jau agrīnos mācību gados iesaistīt universitātes zinātniskajā darbā un nodrošināt piekļuvi zinātnes infrastruktūrai, lai veicinātu jauniešu vēlmi savu nākotni saistīt ar zinātni. 

19.04.2023. Valsts prezidents Egils Levits tiekas ar Rīgas Tehniskās universitātes rektoru Tāli Juhnu

Kopīgot rakstu

Jaunumi