Project

.
.
Mesoporous supported MgO heterogeneous catalysts for the synthesis of advanced biodiesel
Project title: Mesoporous supported MgO heterogeneous catalysts for the synthesis of advanced biodiesel
Number of project implementation agreement: lzp-2020/2-0194
Registration number: 4422
Department: Institute of Applied Chemistry
Administrating department: Faculty of Materials Science and Applied Chemistry
Finance fund: LZP fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts
Project RTU role: The sole implementer of the project
Status: Ended
Project start date: 01.12.2020.
Project end date: 31.12.2021.
Title of grant issuer: Latvijas Zinātnes padome
General manager: Valdis Kampars
Administrative manager: Ilze Spārīte
Total finance:
100389.00 EUR
Summary:

Saskaņā ar direktīvu REDII modernās biodegvielas ražošanai jāizmanto no ražošanas atlikumiem un atkritumiem iegūtus glicerīdus un brīvās taukskābes (pārtikas rūpniecībā neizmantojami produkti) un šādu degvielu ražošanas apjoms jāpalielina, sasniedzot 3,2% no kopējā enerģijas patēriņa. Mazāk kvalitatīva izejviela rada problēmas pašreizējā rūpnieciskā procesa izmantošanai. Izejvielā esošās taukskābes veido ziepes, padarot glicerīna slāņi neatdalāmu. Viens no iespējamiem problēmas risinājumiem ir aktīvu heterogēnu katalizatoru izstrāde un lietošana. Pamatojoties uz literatūras un patentu datu analīzi, kā aktīvākais katalizators ar daudzkārtēju izmantošanu izvēlēts MgO. Ir zināms, ka heterogēno katalizatoru aktivitāte pieaug, pieaugot to dispersitātei un vislielākā ir nanodaļiņām. Diemžēl to atdalīšana no produkta ir praktiski neiespējama, tādēļ projektā plānota augstas dispersijas uznesto katalizatoru sintēze uz mezoporainiem nesējiem SBA-15 un SBA -16 un iegūto katalizatoru pētījumi glicerīdu transesterifikācijas reakcijās ar brīvo taukskābju saturu līdz 5%. Pētījumi ļaus iegūt jaunas zināšanas par: • MgO dispersijas opakāpes ietekmi uz katalizatora raksturojumiem; • Mezoporainā nesēja poru izmēru ietekmi uz katalizatora raksturojumiem; • Brīvo taukskābju satura ietekmi uz transesterifikācijas reakcijas norisi; • Katalizatora materiāla pārejas izslēgšanu produktā un produkta vienkāršotu attīrīšanu bez vidi piesārņojošajiem skalošanas ūdeņiem.

Activities:
1. Aktivitāte (posms). Jaunu MgO atbalstīto katalizatoru sintēze.
Tiks sintezēti trīs jauni katalizatori:
SBA15/I (nesējs SBA-15, pielietots MgO 10 masas%, izmantota impregnēšanas metode); SBA15/B (nesējs SBA-15, pielietotais MgO saturs 10 masas%, izmantota impregnēšana un impregnēšanas-sadedzināšanas metode); SBA16/I (nesējs SBA-16, lietots MgO 10 masas%, izmantota impregnēšanas metode).
2. Aktivitāte (posms). Heterogēno katalizatoru raksturojums.
Tiks pētītas un novērtētas katalizatora granulometriskās, teksturālās, morfoloģiskās un citas īpašības.
3. Aktivitāte (posms). Triglicerīdu pāresterifikācijas reakcijas ar metanolu.
Tiks pētītas triglicerīdu pāresterifikācijas reakcijas ar metanolu 65 oC un 90 oC temperatūrā, izmantojot izejvielas ar atšķirīgu FFA saturu.
4. Aktivitāte (posms). Produktu degvielas īpašību noteikšana saskaņā ar standarta EN 14214. prasībām. Rūpnieciski ražotās biodīzeļdegvielas salīdzinājums ar produktiem, kas iegūti pāresterificēšanā jaunu heterogēnu katalizatoru klātbūtnē.
Project published on RTU website: 01.12.2021.

University