Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU profesoram un Latvijas pārstāvim CERN Tomam Torimam piešķirta Baltijas Asamblejas medaļa

24. jūlijs, 2023
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesoram un Latvijas pārstāvim Eiropas Kodolpētniecības centrā Tomam Torimam piešķirta Baltijas Asamblejas medaļa par izcilu zinātnes sadarbības veicināšanu starp Baltijas valstu un CERN. Medaļu iecerēts pasniegt svinīgā ceremonijā, kas Tallinā norisināsies 23. novembrī. 

«Medaļa ir simbols, kas mums atgādina, ka nedrīkstam aizmirst, cik liela vērtība un kāds spēks ir sadarbībai un draudzībai,» vēstulē, informējot par piešķirto apbalvojumu, raksta Baltijas Asamblejas prezidents Timo Suslovs. 

T. Torims ir RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors, kurš pēdējos desmit gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai Latvija pievienotos vienai no pasaules ietekmīgākajām laboratorijām – CERN. Viņa sapnis daļēji ir piepildījies – Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva 2021. gada 2. augustā. Tas Latvijas zinātniekiem paver plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, studentiem, skolotājiem un skolēniem – papildināt savas zināšanas, piedaloties CERN izglītības programmās, savukārt Latvijas uzņēmējiem – piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskās darbības nodrošināšanai. 2022. gada decembrī Latvijas valdība pieņēma lēmumu, ka Latvijai ir jāstrādā, lai jau tuvāko gadu laikā tā kļūtu par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. 

Pateicoties T. Torima stratēģiskajam skatījumam, aizrautībai, neatlaidībai un prasmei pārliecināt domubiedrus, Latvijā ir likti pamati daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienas attīstībai. Gan kopējs darbs, gan ieguldījums jauniešu izglītībā, izveidojot RTU un Latvijas Universitātes kopējo doktorantūras studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ir ieguldījums nākotnē, lai Latvija spētu ilgtermiņā jēgpilni sadarboties ar CERN.

Pēc T. Torima iniciatīvas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena tiek veidota arī Baltijas līmenī – 2018. gadā ir izveidota CERN Baltijas grupa, lai koordinētu zinātniskās aktivitātes starp Baltijas valstīm un CERN. Tajā ietilpst galvenās Baltijas valstu universitātes – RTU, LU, Rīgas Stradiņa universitāte, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Tartu Universitāte, Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Tallinas Nacionālais ķīmijas fizikas un biofizikas institūts, Viļņas Universitāte, Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Vītauta Dižā universitāte, Lietuvas Enerģētikas institūts un Lietuvas Veselības zinātņu universitāte. 

Baltijas līmenī tiek organizēti dažādi daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienas pasākumi, piemēram, CERN Baltijas konference, kas šogad pirmoreiz notiks Latvijā 9.–11. oktobrī, un Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola, ko šovasar 7.– 11. augustā Lietuvā, Palangā, rīkos Kauņas Tehnoloģiju universitāte. 

T. Torima veikums jau ir novērtēts ar Latvijas augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni, ko no toreizējā Valsts prezidenta Egila Levita viņš saņēma 2022. gada maijā. 

T. Torims ir arī kļuvis par Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča ārštata padomnieku zinātnes jautājumos. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

24. jūlijs, 2023 plkst. 16:50

Līdzīgi raksti

Jaunumi