Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Viessemināri

Virtuālā tūre CERN CMS eksperimentā; ko Latvijas zinātnieki dara CERN.

Pasaules klases zinātnieki Latvijā
Kā daļa no sadarbības starp RTU un CERN, kas sākās jau 2012. gadā, universitātē tiek organizēti viessemināri, kurus pasniedz pasaules klases zinātnieki. Kopumā jau vairāk nekā 70 zinātnieku, inženieru un ekspertu no CERN ir apciemojuši Latvijas universitātes un snieguši labi apmeklētus viesseminārus. Šo semināru tematu klāsts ietver augstas enerģijas daļiņu fiziku, kvantu fiziku, paātrinātāju un staru tehnoloģijas, paātrinātāju pielietojumu medicīnā un daudz ko citu.

Daži izceļami vieslektori, kas apciemojuši mūsu universitāti ir Prof. Jonathan R. Ellis, Dr. Paul Collier, Dr. Tadeusz Kurtyka, Dr. Christoph Schaefer, Dr. Maurizio Vretenar, Dr. Manjit Dosanjh, Dr. Thierry Stora un Dr. Yury Dokshitser.

Daži iepriekšējie semināri RTU:

Dr. Tadeusz Kurtyka, CERN Starptautisko attiecību ar Austrumeiropas valstīm eksperts, Rīgas Tehnisko universitāti apciemoja 2012. gada 12. oktobrī. Viens no Dr. Kurtyka viesošanās mērķiem bija parakstīt RTU un CERN sadarbības līgumu.
Dr. Paul Collier - CERN staru grupas vadītājs. Savā lekcijā 2016. Gadā, Dr. Collier stāstīja par darbu pie Lielā Hadronu Paātrinātāja un izklāstīja plānotās paātrinātāja atjaunināšanas aktivitātes, kā arī iepazīstināja klausītājus ar citiem tematiem, ieskaitot problēmas ar antimatēriju, paātrinātāja mirdzuma paaugstināšanas projektu, nākotnes enerģijas barjeru un neitrino pētījumus. Galerija.
Dr. Christoph Schaefer, Vecākais padomnieks CERN attiecībās ar Ne-dalībvalstīm. Dr. Schaefer stātīja par Higsa bozona atklājumu un citām elementārdaļiņām, kā arī īsi izklāstīja jaunākos pētījumus par mūsu Visuma uzbūvi.

Prof. Jonathan Richard Ellis un Dr. Christoph Schaefer.
Mums bija tas gods uzņemt Prof. Jonathan Richard Ellis - britu teorētisko fiziķi, un Džeimsa Klerka Maksvela Profesoru teorētiskajā fizikā King’s College London.

Ar dāsnu CERN atbalstu Prof. Ellis Rīgā ieradās, lai uzrunātu 2019. gada Eiropas Fizikas olimpiādes dalībniekus un sniegtu lekciju «Kas mēs esam? No kurienes mēs nākam? Uz kurieni mēs ejam?: CERN daļiņu fiziķu uzdotie fundamentālie jautājumi».

Dr. Schaefer dalībniekus uzrunāja balvu pasniegšānas ceremonijā, kā arī apbalvoja sudraba medaļu ieguvējus.

Ierakstītie vissemināri:

Daniel Schulte: «Nākotnes riņķveida paātrinātājs»
Paul Collier: «LHC: Pagātne, Tagadne, Nākotne»
Maurizio Vretenar: «Daļiņu paātrinātāji un CERN»

Kathrin Schulte: «Daļiņu paātrinātāji - pielietojums un pētniecība»