RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

Izglītība

Augstas energijas daļiņu fizikas joma Latvijā ir sadrumstalota. Centra uzdevums ir paātrināt šīs jomas attīstību ciešā sadarbībā ar CERN. Tas tiek darīts piedaloties vairākos zinātniskos projektos un veidojot jaunu studiju programmu:

  • Augstas enerģijas daļiņu fizikas joma Latvijā tiek attīstīta galvenokārt caur dalību CMS eksperimentā;
  • Baltijas valstīs tiek veidota jauna studiju programma augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju apgūšanai, šī mērķa sasniegšanai ir izveidota CERN Baltijas grupa;
  • Viesturs Veckalns veic pētījumu top kvarku fizikas jomā – pētot hadronu strūklu saistību krāsu laukā, sabrūkot top kvarkam. Pētījuma virzību parāda zinātniskās publikācijas.

Zinātniskā darbība

Centra darbības mērķis – attīstīt starpdisciplināru fundamentālo pētniecību augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju jomā, iesaistot kodolpētniecības nozares pētījumu projektos zinātnisko un akadēmisko personālu, kā arī studentus.

Studiju programmas

RTU iecerēts izveidot studiju programmu augstas enerģijas daļiņu fizikas apguvei. Programma tiks veidota, lai apgūtu daļiņu fiziku paralēli ar paātrinātāju tehnoloģiju.

Kompaktā mionu solenoīda eksperiments

Uzzini, kā radās kompaktā mionu solenoīda (KMS) eksperiments un kā tas notiek.