RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

Latvija – CERN

Latvija redz dalību CERN kā stratēģisku prioritāti, lai attīstītu fundamentālos pētījumus un inženierzinātnes.

Kāpēc CERN?
Mūsu mērķis ir izveidot spēcīgu augstas enerģijas daļiņu izpētes kopienu Latvijā

Kāpēc?
Lai strauji paātrinātu augsta līmeņa zinātnskos un industriālos pētījumus un zināšanu ietilpīgu produktu attīstīšanu un ražošanu

Kā?
Gūstot pieeju pasaules prestižākajam zinātnes centram, kas īsteno labākos izpētes projektus un pielieto vismodernākās tehnoloģijas

Kad?
Tagad! Ir īstais laiks tautsaimniecībā pāriet no darbietilpīgu pie zināšanu ietilpīgu produktu ražošanas, lai nodrošinātu Latvijas strauju attīstību.  

Kas to paveiks?

  • Latvijas zinātnieki;
  • Universitātes;
  • Industrija.

Eiropas Kodolpētījumu organizācija (European Organization for Nuclear Research1) – CERN.

Tā ir starptautiska laboratorija augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem, kas pārsniedz atomfizikas ietvarus. CERN mērķis ir nodrošināt zinātnisko infrastruktūru augsta līmeņa pētījumu veikšanai, izmantojot pasaules lielākos un vissarežģītākos zinātniskos instrumentus. Tur atrodas iespaidīga izmēra datoru centrs, kas veic eksperimentos iegūto datu apstrādi, un tā ir vieta kur tika radīts vispasaules tīmeklis.

CERN ir unikāla vieta, kur veidojas izcilākā starptautiskā sadarbība pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijās.

Latvijas zinātniekiem līdz šim ir bijusi epizodiska sadarbība ar CERN. Lai turpmāk sekmētu izaugsmi izpētē un inovācijās ir svarīgi sadarboties ar izcilākajiem pasaules zinātniekiem. Dalība CERN pavērs plašas iespējas Latvijas zinātniekiem piekļūt unikālai infrastruktūrai, realizēt ambiciozas izpētes ieceres, attīstīt zinātnisko kapacitāti veselīgā konkurencē ar labākajiem Eiropas zinātniekiem. Latvijas industrijai tas nozīmē iespējas attīstīt inovatīvus produktus un tehnoloģijas pasaules prestižākajam zinātnes centram CERN.

1 www.cern.ch

Pievienošanās CERN

Galvenie institucionālās līdzdalības instrumenti CERN ir dalībnieks un asociētais dalībnieks.

CERN Latvijā

CERN mērķis ir attīstīt un uzlabot saites ar asociētajām dalībvalstīm, trešām valstīm un starptautiskām zinātniskām organizācijām.

Latvija CERN