Tā ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zinātnisko iestāžu apvienība, kas ir iesaistīta CERN aktivitātēs. Grupas mērķis ir regulāri tikties un koordinēt darbības starp Baltijas valstīm un CERN.
CERN Baltijas grupas galvenie mērķi ir:
CERN Baltijas grupas galvenie principi ir caurspīdīgums, godīgums, dalīšanās un sadarbība. Grupa tika dibināta 28.05.2019. CERN.
CERN Baltijas grupas priekšsēdētājs: Toms Torims (Rīgas Tehniskā universitāte)
Priekšsēdētāja vietnieks: Mario Kadastiks (Nacionālais ķīmijas fizikas un biofizikas institūts)
https://indico.cern.ch
Latvijas, Igaunijas un Lietuvas augstskolas ir oficiāli nodibinājušas Baltijas grupu, kas sadarbosies ar Eiropas kodolpētniecības centru (CERN). Otrdien, 29. maijā, CERN, Ženēvā, Baltijas valstu augstskolas parakstīja Saprašanās memorandu, kas ir unikāls CERN vēsturē, jo vēl neviena reģiona valstis nav spējušas juridiski apvienot spēkus, lai koordinētu savu sadarbību ar pasaulē galveno daļiņu fizikas izpētes, inovāciju un zinātnisko atklājumu centru.
Līdz ar Saprašanās memoranda parakstīšanu oficiāli ir nodibināta CERN Baltijas grupa, kurā ietilpst visas lielākās reģiona augstskolas — Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Viļņas Universitāte, Igaunijas Nacionālais ķīmiskās fizikas un Biofizikas institūts, Tallinas Tehnoloģiju universitāte un Tartu Universitāte.
Par CERN Baltijas grupas vadītāju kļuvis RTU profesors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks Toms Torims. Pasākuma augsto līmeni apliecināja CERN starptautisko attiecību direktores Charlotte Warakaulle piedalīšanās memoranda parakstīšanā.
«Baltijas grupas nodibināšana ir spēcīgs signāls CERN padomei, ka Baltijas reģiona augstskolas vienoti koordinēs savu zinātnisko darbību un vienoti piedalīsies CERN eksperimentos. Vienlaikus Baltijas grupa ar CERN sadarbosies ne tikai zinātniskajā, bet arī politiskajā līmenī, veicinot Latvijas un Igaunijas kļūšanu par pilntiesīgām CERN dalībvalstīm,» saka T. Torims.
Lietuva jau ir ieguvusi CERN asociētās dalībvalsts statusu, bet Latvija un Igaunija ir ceļā uz to. Lai abas valstis kļūtu par dalībvalstīm, Baltijā ir jāattīsta augstas enerģijas fizikas pētniecība, un tāpēc jaunā CERN Baltijas grupa veidos starptautisko maģistrantūras un doktorantūras studiju programmu daļiņu fizikā, lai Baltijas studenti apgūtu zināšanas, kas viņiem būs nepieciešamas sadarbībai ar CERN.
Minētā būs starptautiski unikāla starpdisciplināra programma, kas apvienos fundamentālo un lietišķo zinātni — daļiņu fiziku ar paātrinātāju tehnoloģijām. Iecerēts, ka praktisko pieredzi pētniecībā studenti gūs CERN.
Nākamā CERN grupas tikšanās norisināsies jūlijā Lietuvā.
Grupas mērķis ir stiprināt un attīstīt Baltijas augstas enerģijas daļiņu fizikas kopienu, attīstot starptautisku Baltijas studiju programmu maģistra/doktora līmeņa studijās augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģijās.
Šobrīd jau ir laba pieredze, piedaloties CMS eksperimentā kā CMS autoriem un lietotājiem skaitļošanas un fizikas nozarēs.
Darba grupas mērķis ir veicināt saikni ar industriju, lā arī apmainīties ar pieredzi un atrast vislabākās iespējas visām trim Baltijas valstīm industrijas iesaistīšanā CERN.